Може ли един грешен отговор да струва 163 млрд. долара?
Може ли един грешен отговор да струва 163 млрд. долара? Може, ако е даден от изкуствен интелект по време на презентацията на неговите неограничени възможности.
Именно това се случва през последните два дни, след като в рекламен клип на Bard - конкурента на ChatGPT, разработен от Google, той дава грешен отговор на въпрос за космическия телескоп на НАСА James Webb, съобщава BBC.
Bard казва, че JWST "е направил първите снимки на планета извън нашата Слънчева система", което категорично не е така и веднага предизвика реакция от астрономическата общност. В резултат на това, в сряда, акциите на компанията майка на Google - Alphabet, поевтиняха с повече от 7%, което намали пазарната стойност на организацията със 100 млрд. долара.
От Google веднага заявиха, че тази грешка подчертава необходимостта от "строгите тестове", на които е подложен Bard преди пускането си в публичното пространство, което е планирано за следващите седмици. Но това не промени настроението на акционерите - в четвъртък акциите паднаха с още 4,4%, което повиши загубата на пазарна стойност на Alphabet до 163 млрд. долара.
Гаф с дългосрочни последствия
Според експертни мнения, събрани от The Guardian, макар и доста впечатляваща, тази загуба няма да е единственото последствие за Google от гафа на Bard.
Дан Айвс, анализатор в американската компания за финансови услуги Wedbush Securities, определя издънката от сряда като "мрачен ден за Google, който се влоши допълнително от добрия ден на Microsoft с ChatGPT".
"Смятаме, че е лошо да се избързва с демонстрациите и те да показват подобни грешки на толкова ключово събитие, свързано с изкуствения интелект", категоричен е той, цитиран от изданието.
Генеративният AI идва с нови предимства и предизвикателства за бизнесаСпоред компанията за данни CBInsights се очаква инвестициите в тази ниша да нараснат рязко
Харалампос Писурос, старши инвестиционен анализатор в брокерската компания XM, на свой ред коментира, че неправилният отговор на Bard в рекламното видео на Google "засилва опасенията, че компанията губи позиции спрямо конкурента си Microsoft".
Човешко е да се греши, но това важи и за AI
Както Bard, така и ChatGPT се основават на големи езикови модели - вид изкуствени невронни мрежи, които се захранват с огромни количества текст от интернет в реално време и генерират отговори на текстови запитвания.
ChatGPT се превърна в сензация след стартирането си през ноември миналата година, тъй като по същество може да създаде текст на всяка една тема.
Въпреки това, посочват от The Guardian, тази платформа също прави фактологични грешки.
Майкъл Уолдридж, професор по компютърни науки в Оксфордския университет, е категоричен, че системите, базирани на големи езикови модели, ще продължат да допускат подобни грешки "в близко бъдеще".
"Никога не трябва да приемаме безрезервно това, което ни казват големите езикови модели, колкото и правдоподобно да е то. Технологията е мощна и много вълнуваща, но не може да ѝ се вярва на 100%", казва той пред изданието.
Д-р Томас Ланкастър, старши научен сътрудник по информатика в Имперския колеж в Лондон, също очаква проблемите с отговорите на Bard и ChatGPT да продължат.
"Много, много далеч сме от това да получаваме перфектни отговори от тези модели", казва и той.