От кларинетист до фермер - кои са най-големите дарители в САЩ?
С нарастването на броя на американските свръхбогаташи списъкът на големите филантропи също набъбва и вече включва не толкова типични мегадонори. Сред тях са професионален кларинетист, доктор по месознание и адвокат, който редовно води дела пред Върховния съд на САЩ.
Това сочи анализ на Chronicle of Philanthropy за даренията на 50-те най-големи дарители в страната през 2022 г., съобщава Fast Company и посочва, че 26 от 50-те личности, попаднали годишната класация на Chronicle, която датира от 2000 г., са нови участници. Сред тях са големи имена от бизнеса като Брайън Чески от Airbnb (дарил 100 млн. долара на Фондация “Обама”), Фред Смит от FedEx (65 млн. долара на Фондацията за стипендии на морската пехота) и основателят на Roku Антъни Ууд (71,5 млн. долара на няколко благотворителни фонда).
Освен това Джаклин Безос, майката на основателя на Amazon Джеф Безос, дебютира в списъка заедно със съпруга си Мигел. Двамата са предоставили 710,5 млн. долара на Центъра за борба с рака "Фред Хътчинсън".
Другите участници в класацията Philanthropy 50 обаче нямат национален профил, адрес в Силициевата долина или пълномощия на Уолстрийт, както е обичайно в днешния свят на филантропията, където тон дават технологични и финансови лидери като Бил Гейтс, Марк Зукърбърг и Уорън Бъфет, посочват още от Fast Company.
Сред новите участници в класацията са:
- Едуард Аведисян, пенсиониран кларинетист от Boston Pops Orchestra, който е натрупал състояние от търговия с акции. Преди смъртта си през декември Аведисян e дарил 100 млн. долара на Бостънския университет.
- Дейвид Фредерик и съпругата му София Лин, които са направили дарения на обща стойност 40 млн. долара на Университета в Питсбърг и Оксфордския университет в Англия. Фредерик е апелативен адвокат, който е водил десетки дела пред Върховния съд.
- Сестрите Мери Бастиан и Емили Маркъм, чието семейство се занимава с фермерство и има ранчо в Юта, даряват 100 акра земя на стойност 41,3 млн. долара на Държавния университет на Юта.
- Гордън и Джойс Дейвис, които даряват 44 млн. долара на Тексаския технически университет, където Гордън е получил докторска степен по месознание.
Колко харчат лидерите на компаниите от S&P 500 за междинните избори в САЩСъизпълнителният директор на Netflix Рийд Хейстингс води, според анализ на Market Wach
Променящият се състав на класацията отчасти отразява рязкото нарастване на богатството на американците, посочват още от Fast Company и цитират данни на финансовата компания Credit Suisse, според които повече от 141 000 американци имат нетно състояние от 50 млн. долара или повече - почти четири пъти повече, отколкото преди десетилетие. Ръстът се ускорява по време на пандемията, като броят им е нараснал със 75% само за две години.
Нарастването на броя на свръхбогатите хора в САЩ съвпада с друга тенденция и дори я подхранва - усъвършенстване на моделите за набиране на средства. Институции като Бостънския университет, Фондация "Обама" и Музея на изкуствата "Метрополитън", например, са получили множество индивидуални дарения на стойност поне 10 млн. долара от дарители, попаднали във Philanthropy 50 през 2022 г.
Като цяло половината от участниците в тазгодишната класация Philanthropy 50 са направили дарения, определени от бенефициентите като най-големите в историята им.
Освен това, макар че голямата част от даренията обикновено са насочени към крайбрежните и градските райони на САЩ, миналата година половината от 34-те дарения за висшето образование в страната са отишли в институции от вътрешността, посочват още от изданието.
Очаквано, дарителите на върха на класацията са добре познати имена. Бил Гейтс е начело на списъка при 13-то си участие в класацията Philanthropy 50. Той е раздал 5,1 млрд. долара през 2022 г., което е повече от една трета от 14-те млрд. долара, дарени от всички 50 водещи дарители. По-голямата част от дарението му е прехвърляне на акции на фондацията, която ръководи заедно с бившата си съпруга Мелинда Френч Гейтс.
Майкъл Блумбърг - основател на финансово-медийната империя Bloomberg, бивш кмет на Ню Йорк и 18-кратен участник в класацията - заема второ място. Той е раздал 1,7 млрд. долара за каузи, които включват изкуство, образование, околна среда, обществено здраве и програми, насочени към подобряване на градското управление в световен мащаб.
Както и през изминалите години, мъжете преобладават в списъка на най-големите дарители. Освен това има и само един цветнокож - американецът от тайвански произход Джен-Хсун Хуан, който дебютира в списъка заедно със съпругата си Лори под №40.