Войната на Русия срещу Украйна ни накара да преосмислим понятията сигурност, свързаност, добросъседство и солидарност, каза на съвместен брифинг с гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис президентът Румен Радев, съобщава БТА.

Държавният глава и служебният министър на енергетиката Росен Христове са на посещение в Гърция. По-рано днес Христов и гръцкият му колега Костас Скрекас подписаха меморандум за сътрудничество в проучването на възможността за изграждане на петролопровод Александруполис-Бургас. Двамата министри подписаха и меморандум за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ. Традиционното добро партньорство между България и Гърция придоби още по-интензивен характер с геополитическите сътресения и прекъсването на веригите на доставки в резултат на войната на Русия срещу Украйна, каза Радев, цитиран от БТА. "Днес сме свидетели на поредната важна стъпка в развитието на стратегическото партньорство между Гърция и България, основано на общи интереси, взаимно доверие и споделени ценности", заяви президентът по повод подписаните меморандуми. Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис заяви, че подписването на меморандум за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ, е значимо политическо събитие, което надхвърля границите на България и Гърция. Това събитие идва в геополитическа ситуация, в която руският ревизионизъм се спъва в смелата защита на украинския народ, но продължава да създава икономически проблеми, като превръща енергията в инструмент за изнудване на държави, каза на брифинг в Атина Мицотакис, цитиран от БТА. По думите му единственият отговор е бързо да се откажем от руските енергийните източници и диверсифицираме енергийните маршрути.

Предвижда се създаването на работна група на високо равнище, с участието на представители на Министерството на енергетиката на България, на Министерството на околната среда и енергетиката на Гърция и заинтересовани субекти от двете страни, която да извърши необходимите предварителни проучвания, да изследва възможностите за структуриране на проект за изграждане на нефтопровод Александруполис – Бургас, да анализира вариантите за неговото финансиране и да подготви план за действие за реализирането му, с цел въвеждане в експлоатация на тръбопровода до края на 2024 г., посочват от прессекретариата на държавния глава.

Предвижда се капацитетът на предложения нефтопровод да осигурява, като минимум, пълна замяна на вноса на руски суров нефт в България по море от алтернативни източници.

Меморандумът за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ е в изпълнение на регламент на ЕП, приет миналата година.

Според него всяка държава, която не разполага с подземни съоръжения за съхранение на газ на нейна територия, трябва да поддържа стратегически резерви, равни на 15% от годишното си потребление в друга страна от ЕС.