Русия може да ограничи износа на важни метали като алуминий и паладий
Русия ограничи износа на природен газ за Европа и обяви, че временно ще намали добива на петрол този месец в отговор на западните санкции. След това тя може да ограничи износа на важни метали като алуминий и паладий, предупреждават изследователи от Citigroup, цитирани от CNN.
В резултат на това цените на тези важни суровини може да скочат, коментират още от банката на 6 март и добавят: "Всяко ограничаване на износа може да има сериозни последици за пазарите в краткосрочен план".
Освен това подобни ограничения биха нарушили дейността на много производители в различни индустрии и биха могли да разпалят допълнително вече високата инфлация.
По данни на Citi около 15% от доставките на алуминий в глобален мащаб идват от Русия. Широко използваният метал е в основата на производството както на самолети, така и на продукти, вариращи от домакински уреди до фолио и кухненски прибори. Въпреки това от днес Съединените щати налагат мито от 200% върху вноса на алуминий от Русия.
При паладия ситуацията е още по-сериозна. Той е в основата на развитието на много иновативни технологии, в това число и на устройства, ограничаващи емисиите от автомобилите, а руският добив покрива около 1/4 от световното предлагане.
Путин подписа указ за поставяне на икономиката на военновременни основиУказът поставя руската икономика на военновременни основи, макар и официално военно положение в страната да не е обявено
Природните ресурси като оръжие
Кремъл демонстрира готовност да използва огромните природни ресурси на Русия, за да отвърне на удара на Запада, който въведе безпрецедентни санкции в отговор на нахлуването в Украйна преди година, посочва още CNN и дава конкретни примери.
Миналата година, например, Русия намали значително износа на природен газ за Европа, която е нейният основен клиент. Това принуди правителствата в региона да задълбочат усилията си за намиране на нови доставчици.
В същото време Москва е обвинявана, че спъва световните доставки на храни, като блокира украинските черноморски пристанища още през първите месеци на войната и бомбардира селскостопанската инфраструктура на страната, нарушавайки доставките на зърно на световните пазари.
Ролята на Русия в световната ядрена енергетика също се следи под микроскоп. Страната е ключов износител на ядрено гориво и досега нейният ядрен сектор в по-голямата си част остава извън обхвата на западните санкции, припомнят в заключение от CNN.