Защо мъжете и жените боледуват по различен начин
Когато завършва образованието си през 1998 г. д-р Сабра Клейн вече е убедена, че хормоните влияят освен на метаболизма, сърцето и плътността на костите, и на имунната система. По онова време обаче подобна идея не се възприема сериозно. На нея ѝ е трудно да убеди колегите си, че подобна тема заслужава сериозен научен труд, пише technologyreview.
Години по-късно тя започва свои изследвания и става преподавател в департамента по обществено здраве в университета „Джон Хопкинс“. Към днешна дата е един от хората с най-голям принос в тази област и е неуморна в работата, търсейки нови доказателства за тезата си.
Чрез множество изследвания заедно със своя екип тя показва защо и как мъжката и женската имунни системи реагират по различен начин на едни и същи болести. Става дума например за грипния вирус, ХИВ-СПИН, някои ракови заболявания. Клейн установява още, че за жените е характерно да получават по-високо ниво на защита от някои ваксини, но пък е по-вероятно да получат автоимунни заболявания или астма.
Благодарение на дългогодишните си усилия Клейн успява да направи пробив.
Днес все повече имунолози смятат, че има разлика в отговора на организма спрямо заболявания в зависимост дали става дума за мъж или жена. Преди години подобна постановка е била немислима.
Жените са по-склонни към боледуване от лупус, сочат медицинските данни. Съотношението при това автоимунно заболяване е 9:1 в полза на мъжете. Силният пол обаче е по-рисков за смъртоносен изход от коронавирус например.
През 90-те години учените отдават тези разлики по-скоро на социалната функция при различните полове, а не толкова на биологични и имунни причини.
Например мъжете боледуват по-често от туберколоза, защото работят професии в опасна среда и сред тях има повече пушачи. Или – жените не боледуват по-често от множествена склероза (което е факт), а просто повече се оплакват.
Днес е ясно, че подобни твърдения са лековати. Боледуването зависи от много фактори и един от тях със сигурност е начинът на живот и навиците, но това не е всичко. Как обаче се прави разделението на причините в зависимост от биологичния пол и социалните функции? Някои модели с животни показват това.
Всъщност при животните социален пол няма, което означава, че може да се наблюдават рекациите само на биологичния им такъв. Ако същите резултати се забележат при хората, е по-ясно кое може да се отдаде на вроденото и кое на обграждащата среда.
Най-просто казано – ако едно животно от женски пол се заразява по-трудно с определена болест, причината за това вероятно е в полът му. Ако при жените има същия резултат, вероятно говорим за сходна закономерност.
За да се изследват животни и от двата пола обаче се изискват повече усилия и пари. Затова преди години много учени се задоволяват само с единия. Клейн разказва следната история – неин колега изследвал нематоди (специфичен вид червеи, вредители по растения и животни), но само върху мъжки мишки, защото женските не се заразявали. Като чула това Клейн побесняла, че той не се е сетил да изследва защо женските мишки имат имунитет.
„Помислих си – може би си открил лек“, казва тя.
Друго доказателство в подкрепа на половия признак при възприятието на болестите е реакцията на определени медикаменти. През 1992 г. щатската агенция по храните и лекарствата одобрява за употреба приспивателното „Амбиен“ или „Золпидем“.
Няколко години по-късно се установява, че то има страничен ефект, подобен на ходенето насън. Оказва се обаче, че той се проявява и при шофиране, т.е. водачът губи контрол над себе си, което е доста по-опасно. След серия проучвания се стига до извода, че жените са доста по-податливи на този страничен ефект и затова дозата за тях е намалена.
Така се оказва, че ако не се правят отделни проучвания по полове по време на предклиничните изследвания на медикаменти, впоследствие може да има сериозни проблеми. А именно такава е практиката – в исторически план повечето изследвания са правени върху мъже, т.е. реално лекарствата са предназначени предимно за тях.
По същия начин стои въпросът и с изследванията върху животни. Заради затрудненията да се проучват и двата пола, това се прави само върху единия. И въпреки че се установява, че женските мишки са значително по-податливи на лупус например (както е и при хората) дълги години не се напредва по тази линия.
Едва към средата на 90-те постановките започват да се променят. Правилата в САЩ вече изискват в клиничните изследвания за лекарства да участват и жени. Едва през 2016 г. обаче се появяват насоки, че при работата с животнии следва да се отчита и полът им.
През 2010 г. Клейн започва да изследва въздействието на някои ваксини. Тя се опитва да разбере защо жените получават по-добра защита от противогрипните имунизации, но пък и по-остра реакция срещу самия вирус.
По този начин стига до извода, че жените имат нужда от по-малки количества препарат, за да бъде предизвикан същият имунен отговор. Каква е причината, все още не е ясно. Едно от предположенията е, че това се случва с женския организъм, защото се предполага, че той трябва да предаде антитела на дете, за да го предпази. Т.е. жените така или иначе ще имат по-силен имунен отговор заради детеродната си способност.
Така или иначе тази посока на мислене и изследване все още „млада“ от научна гледна точка. В бъдеще обаче изводите ѝ могат да доведат до много промени – от начина на лечение до превенцията на различни болести.