Saudi National Bank губи милиарди заради Credit Suisse
Националната банка на Саудитска Арабия търпи големи загуби след фалита на Credit Suisse и сделката за закупуване на изпадналия в затруднение швейцарски кредитор от UBS за 3,2 млрд. долара.
Saudi National Bank - най-големият акционер в Credit Suisse, е потвърдила пред CNBC, че е загубила около 80% от инвестицията си.
Базираната в Рияд банка притежава около 10% дял в Credit Suisse, като през ноември миналата година е инвестирала 1,4 млрд. швейцарски франка (1,5 млрд. долара) във финансовата институция при цена от 3,82 швейцарски франка на акция.
Съгласно условията на спасителната сделка UBS изплаща на акционерите на Credit Suisse по 0,76 швейцарски франка на акция.
Денят след сделката между UBS и CS: Зомбито изчезна, но се роди чудовищеАсоциацията на банковите служители заяви, че е дълбоко шокирана от потенциалните последици от сделката за спасяването на 167-годишната Credit Suisse
Всичко това идва в момент, в който регулаторните органи се опитват да укрепят световната банкова система след бурните няколко седмици, през които се сринаха базираните в САЩ Silicon Valley Bank и First Republic bank, а цените на акциите на банковия сектор в международен план претърпяха рязък спад.
Въпреки загубата Saudi National Bank коментира, че по-широката ѝ стратегия остава непроменена.
"Към декември 2022 г. инвестицията ни в Credit Suisse съставлява по-малко от 0,5% от общите ни активи и около 1,7% от инвестиционния ни портфейл", се казва в изявление на институцията, цитирано от CNBC.
Според него тази загуба е имала "нулево въздействие върху рентабилността" на банката от "гледна точка на регулаторния капитал".
"Промените в оценката на инвестицията в Credit Suisse не оказват влияние върху плановете ни за растеж и перспективите за 2023 г.", добавят от Saudi National Bank.
WSJ: Всяка сделка между UBS и Credit Suisse ще бъде брак по принуда UBS близо до сделка за закупуване на Credit Suisse за над $2 милиарда
Междувременно Европейският банков сектор се срина тази сутрин след вчерашната сделка, предаде AFP, цитирана от БТА. Тази спасителна операция не е разсеяла опасенията на инвеститорите относно стабилността на банковата система въпреки успокоителните декларации на европейските власти.
Към 08:15 часа по Гринуич (10:15 часа българско време) индексът на европейския банков сектор (Stoxx Europe 600/банки) се е понижил с 5,92%. В Париж акциите на BNP Paribas са поевтинели с над 8%, а на Societe Generale - с над 7%. Във Франкфурт Deutsche Bank губи над 6%, а Commerzbank - близо 5%. В Лондон акциите на Standard Chartered са се понижили с над 6%, а на HSBC - с 3%. Германският надзорен орган за банковата система Bafin увери, че финансовата система в страната е "стабилна и силна", след като пазарите приеха скептично новината за придобиването на Credit Suisse от UBS. "Bafin следи развитието на пазарите и го взима предвид в рамките на мисията си за контрол. Германската финансова система продължава да е стабилна и силна", обяви органът в комюнике, изпратено до AFP.
Във Великобритания бивш банкер от Bank of England заяви, че централната банка трябва да намали лихвените проценти и да спре да продава държавни облигации вследствие на сътресенията в банковия сектор.
Дейвид Бланчфлауър, член на комитета по паричната политика на BoE по време на световната финансова криза от 2008 г., каза, че лихвите по кредитите трябва да бъдат намалени от 4% на 3% на срещата на централната банка тази седмица. Финансовите пазари очакват банката или да повиши лихвите до 4,25%, или да ги остави непроменени, но Бланчфлауър каза, че комисията трябва да преосмисли подхода си след колапса на Silicon Valley Bank в САЩ и финансовия спасителен пояс, хвърлен на Credit Suisse от швейцарските власти.