И според ANZ ситуацията с банките има потенциал за нова финансова криза
Последните сътресения в световната банкова система могат да предизвикат финансова криза. Това прогнозира главният изпълнителен директор на Австралийската и новозеландската банкова група (ANZ) Шейн Елиът, цитиран от Reuters.
Според него обаче все още е рано да се смята, че последиците ще са същите като от кризата през 2008 г.
Ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева предупреди вчера (26 март), че финансовата стабилност на глобалната икономика е изправена пред рискове заради скорошните сътресения в банковия сектор. Според нея, рисковете за финансовата стабилност са се увеличили след скорошния колапс на Silicon Valley Bank и придобиването на Credit Suisse от UBS с посредничеството на швейцарското правителство.
Тя посочи още, че световната икономика ще се разшири само с 3% през тази година, тъй като нарастващите разходи по кредитите, съчетани с войната в Украйна и белезите от Covid-19 пандемията, ще задушат растежа.
Финансовите институции на световно ниво са в повишена готовност за ефектите след колапса на Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank (SBNY.O) в САЩ и неочакваната криза, довела до спешното поглъщане на швейцарската Credit Suisse от UBS с посредничеството на правителството.
"Очевидно е, че това е криза за някои, но дали е финансова, кой може да знае? Има ли потенциал да бъде такава? Да, има потенциал да се превърне в такава", заяви главният изпълнителен директор Шейн Елиът в интервю, публикувано в уебсайта на банката.
Въпреки негативните прогнози, той е категоричен, че все още е рано да се твърди, че настоящото състояние може да доведе до "нова финансова криза", имайки предвид световната финансова криза преди около 15 години, която потопи най-големите развити икономики в света в най-тежката рецесия след Голямата депресия през 30-те години на миналия век.
Австралийските банки не пострадаха толкова много, колкото тези в САЩ и Великобритания по време на кризата от 2008 г., отчасти благодарение на по-строгите стандарти за кредитиране и по-устойчивата местна икономика, припомня Reuters.
"Това е различен проблем. Това наистина е свързано с глобалната война с инфлацията и с това как централните банки повишават лихвените проценти много бързо, за да се борят с нея", допълва Елиът.
Австралийският банков регулатор, скоро след фалита на ориентирания към стартиращи компании кредитор SVB, посочи, че е засилил надзора над местните банки.
Този път световните регулатори са действали много по-бързо, за да подкрепят банките, след като са си взели поука от предишните кризи, каза Елиът.
"Въпреки всичко това е ясно, че кризата не е приключила. Не мисля, че можете да седнете спокойно и да кажете: "Е, всичко свърши, ситуацията със Silicon Valley Bank и Credit Suisse е решена и ще се върнем към нормалното". Тези процеси имат склонност да се проточват в продължение на дълъг период от време.", смята Елиът.
Рейчъл Слейд, изпълнителен директор на групата за персонално банкиране във втория по големина кредитор в страната National Australia Bank Ltd (NAB.AX), заяви пред Australian Financial Review, че клиентите на ипотечни кредити са започнали да проявяват първите признаци на напрежение след 10 поредни повишения на лихвите, но все още не е имало рязко покачване на неизпълнението.
Министърът на финансите Джим Чалмърс заяви, че Австралия е в добра позиция да се противопостави на колебанията на пазара, тъй като банките ѝ са добре капитализирани, а миналата седмица Централната банка отбеляза, че банковите институции на страната остават "неоспоримо силни".
Междувременно стана ясно, че Амар Ал Худайри, председател на борда на директорите на саудитската Saudi National Bank, която от своя страна е най-големият акционер в Credit Suisse, подава, съобщава БТА. Новината идва след негови коментари, предизвикали спад в акциите на швейцарската кредитна институция.
По-рано този месец Ал Худайри отговори "категорично не", когато беше попитан дали Saudi National Bank ще продължи да подкрепя преживяващата ликвидни затруднения Credit Suisse. След този отказ акциите на швейцарската банка паднаха до най-ниското си ниво в историята.
Saudi National Bank, която е 37% собственост на суверенния фонд на Кралството, придоби приблизително 9,9% дял в Credit Suisse за 1,4 милиарда франка миналата година, когато банковата институция поиска подкрепа за набиране на капитал.