9.3 милиарда долара. На толкова се оценява днес компанията на бизнесмена Винс Макмеън. Преди няколко дни бе обявено, че световната кеч федерация WWE ще се слее с друга водеща компания от бранша – UFC. През последните 10-15 години втората е най-известната верига за ММА боеве, също превърнала се в милиарден бизнес. Според параметрите на сделката UFC е по-скъпата компания, оценява се на 12.1 млрд. долара. И макар че тази верига днес е най-сериозният играч в бизнеса, на нея ѝ липсва нещо, което WWE притежава – човек като Макмеън.

За него може да се каже, че е успял бизнесмен по всички стандарти. За характера и човешките му качества обаче прилагателните далеч не са толкова ласкави.

Тъкмо обратното, през изминалите 30 години той е бил критикуван за страшно много неща, но винаги е демонстрирал, че не му пука особено и ще прави това, което реши. Организацията на Макмеън е легендарна с отвратителното отношение към спортистите, работещи за нея. Десетки са разказите на пенсионирани борци, които твърдят, че WWE не просто ги е ограбила, но и че е увредила здравето им до необратимост, отнасяла се е с тях като с добитък – работа без почивка, никакви осигуровки и никаква помощ в случай на здравословен или друг проблем.


Световната федерация по кеч WWE и UFC се сливат в нова компанияСобственикът на Ultimate Fighting Championship ще държи контролен дял в ново публично търгувано дружество

Макмеън изкупува WWE от баща си, основателят на компанията, в началото на 80-те години на миналия век. По онова време в САЩ има множество регионални вериги за кечисти. Бавно и методично през следващите години Макмеън изкупува голяма част от тях, а някои просто се отказват. Така в крайна сметка WWE се превръща в най-големия играч на пазара и определя правилата. А те са жестоки.

Вярно е, че WWE под ръководство на Макмеън се превърна в мултимилиардна световна организация с влияние навсякъде. И е вярно, че даде на света звезди от ранга на Хълг Хоган, Мачо Мен Ранди Савидж, Дуейн Джонсън-Скалата, Гробаря, Ледения Стив Остин, Джон Сина, Пол Майкъл Левек (Трите Хикса) и редица други. Но също така е вярно, че много спортисти са били безогледно използвани и след това оставени на произвола на съдбата. Вярно е и друго – звездите на кеча често си отиват преждевременно от този свят, което едва ли говори за високо качество на живота.

Винс Макмеън с Трите Хикса / Getty Images

Ето само няколко примера – звездите в организацията на Макмеън всъщност не са нейни служители. Вместо това те се наемат по особени договори, известни в САЩ като „independent contractors” или иначе казано водят се самонаети. По силата на тези договори струващата милиарди компания на Макмеън не поема почти никакви задължения към борците, но за сметка на това изисква от тях непосилното. Те се задължават да се борят почти непрекъснато без почивка, отказват се от всякакви претенции към организацията в случай на контузия и не получават дори здравни осигуровки.

Всички тези „екстри“ са тяхна лична грижа, т.е. ако закъсат, плащат от джоба си. За капак на всичко WWE има право да ги освободи в случай, че отсъстват за повече от шест седмици, което със сигурност не е достатъчно време за лечение на тежка травма. В годините назад е имало не един и два случая, в които фенове са събирали пари за операция или дори за погребение на пенсионирани борци, просто защото те са фалирали.

Всичко това се случва с личното одобрение на Макмеън, който допреди няколко години не просто ръководеше компанията, но участваше и в самите спектакли. Там играеше ролята на лошия шеф, който често отнасяше боя от различни борци. Може би като минимална компенсация за всичко останало.

Миналата година Макмеън се оттегли за кратко от компанията. Причината бяха публикации на The Wall Street Journal, че той е плащал големи суми пари на няколко жени, за да си мълчат за сексуални афери с него. След това обаче се завърна.

За влиянието на бизнеса му говори достатъчно и фактът, че преди години бившият президент на САЩ Доналд Тръмп участва в едно от събитията и собственоръчно се сби с Макмеън.

Съвсем наскоро участник бе и Снууп Дог.

Дали организациите ще се променят след сделката е рано да се каже, но е ясно, че Макмеън, макар и пряко отговорен за всичко описано, никога не би поел отговорност. Макар че кечът е шоу и шамарите и ритниците там не са съвсем истински, това не означава, че борците не се контузват, тъкмо обратното. Скоковете, хвърлянията, ударите със столове или други предмети често водят до тежки травми. Това означава продължителни болки, т.е. силни болкоуспокояващи и често пъти пристрастеност към медикаментите, което пък нерядко води до наркотична зависимост – една от малкото области, в която WWE полага грижи за борците, плащайки за лечението на зависимостите им. Но това е опит за решаване на последствията, а не на същинските проблеми. Другата организация UFC също е обект на немалко критики. Тя може да се похвали със звезди от ранга на Конър Макгрегър, но на всеки един като него вероятно има поне по десетима, които не са успели. UFC също е критикувана, че не се грижи достатъчно за бойците си, но някой би отговорил, че такъв е бизнесът. Смята се, че процентът на състезателите, които фалират след като се откажат, е доста голям. В едно интервю холивудският актьор и майстор на бойните изкуства Майкъл Джей Уайт казва, че никога не би станал боец в UFC. На въпроса защо отговаря: „Защото искам да мога да се грижа за семейството си и не искам да съм разорен две години след като спра.“

Възход, падение и ново начало: Как Peloton поправя грешки за милиардиНовият изпълнителен директор Бари Маккарти постави началото на агресивен план за обрат и нова ера на фискална строгост

От друга страна сливането на двете организации безспорно ще отвори големи възможности за спортистите. Макгрегър вече започна шеговито да поства свои колажи, на които държи шампионски колани от кеча. Ако в бъдеще той премине в другата организация, където шоуто, а не боят е на първо място, това няма да е изненада. Такива промени са правени в миналото. Най-яркият пример е Ронда Раузи, която допреди няколко години бе сред най-известните имена на UFC и женския ММА изобщо. След загубите си от Холи Холмс и Амадна Нунес тя изпадна в тежка депресия, напусна UFC и подписа договор с WWE.

Двете компании заявиха в понеделник, че собственикът на UFC Endeavour ще има 51% контролен дял в новосформираното публично търгувано дружество, а WWE ще притежава останалите 49%.

Сделката по сливането се очаква да приключи през втората половина на 2023 г. Когато стане факт, това ще означава създаването на мегаструктура, която ще има все повече влияние в тези спортове и ще определя голяма част от правилата. А останалите ще трябва да се съобразяват с тях.