Без консенсус в Тристранния съвет за бюджета на ДОО
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не постигна консенсус около проектобюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2023 г.
Това стана ясно от изразените мнения на работодатели и синдикати по време на разискванията, съобщи БТА.
Служебният вицепремиер и социален министър Лазар Лазаров обобщи, че НСТС не е постигнал съгласие по проектобюджета на ДОО. Той посочи обаче, че Министерството на труда и социалната политика подкрепя внесения законопроект.
Освен увеличение на средната пенсия, в резултат на предвидените действия през тази година, има една по-висока степен на социална защита в рамките на тази социално осигурителна система, коментира Лазаров.
След него управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов очерта основните акценти в проекта.
Включените в законопроекта бюджетни показатели са разчетени за цялата календарна година, каквото е изискването при съставянето на бюджетните закони, посочи той.
Информира, че в приходите в бюджета са заложени над 11 милиарда лева, а разходите ще надхвърлят 21 милиарда и 794 милиона лева, като в общите разходи доминират тези за пенсии.
Бюджет и надценки в първата седмица след изборитеБюджетът пак е залог за правителство
Предвижда се от 1 юли тази година да бъдат увеличени минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, заяви Иванов.
Очакванията са, че броят на пенсионерите ще продължи да намалява. Средномесечният брой на пенсионерите за 2023 г. ще намалее до около 2 милиона 26 хиляди и 300 пенсионери, посочи също управителят на НОИ.
В проектобюджета на ДОО е заложено още пенсиите за трудова дейност, отпуснати до края на миналата година, да бъдат осъвременени с 12 на сто от 1 юли 2023 г. Максималният размер на пенсиите се запазва на 3 400 лв. през цялата година. Средната пенсия се очаква да нарасне с 16,7 на сто и се очаква да достигне 788 лева.
Добрин Иванов заяви, че Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) не подкрепя предложения проект.
Сред нещата, с които АИКБ не е съгласна, е това, че делът на доходите от пенсиите се увеличава за сметка на дохода от пенсии. Иванов посочи, че средната пенсия се очаква да нарасне с 16,7%. АИКБ не подкрепя и три дни болничен да са за сметка на работодателя.
АИКБ смята, че политическите партии, водени от политически популизъм и търсейки бърза и пряка политическа електорална изгода, предприеха действия, с които разрушиха пенсионноосигурителния модел, коментира още Иванов.
От БСК се въздържат от подкрепа на законопроекта за бюджет на ДОО. Станислав Попдончев отбеляза като проблем рязкото увеличаване на дефицита в общественото осигуряване.
От Българската търговско-промишлена палата (БТПП) принципно подкрепят проектобюджета, каза председателят на БТПП Цветан Симеонов, като посочи, че са дали предложения.
От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) също се въздържат, а от Съюза за стопанската инициатива дадоха принципна подкрепа.
По думите на Ася Гонева Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) смята, че служебното правителство има всичките правомощия на редовно такова по отношение на подготвянето на бюджет. Подкрепяме, по изключение, тази година увеличението на пенсиите да мине само по т.нар. швейцарско правило, посочи Гонева.
При условие че бъдат направени две промени в проекта преди внасянето му в Народното събрание, ще имате подкрепата на КНСБ - повишаване на минималното обезщетение за безработица и повишаване на максималния осигурителен доход, заяви тя.
Валери Апостолов от КТ „Подкрепа“ също представи възраженията по проекта, които са причината синдикатът да не подкрепи проектобюджета на ДОО.
Четейки проекта, не виждаме в него сериозни параметрични промени. В него единствено е изчислен размерът на разходите по сегадействащите правила, с изключение на пенсиите, които ще бъдат осъвременени по силата на Кодекса за социално осигуряване, отбеляза той.
И подчерта, че всички останали обезщетения остават на нивата на 2022 г.