Акциите в САЩ и цените на петрола падат преди решението на Фед за лихвите
Индексът Dow Jones Industrial Average падна с повече от 350 пункта във вторник, тъй като трейдърите търсиха сигурност в държавните облигации и златото, притеснени, че предстоящото решение на Федералния резерв за лихвените проценти идва в несигурен момент за икономиката.
На фона на други признаци за забавяне вчера американското Бюро за трудова статистика съобщи, че броят на новооткритите работни места в САЩ е намалял с до 9,6 милиона спрямо над 10 милиона месец по-рано и оставайки под очакванията за почти 9,8 милиона.
Нарастват и притесненията за здравето на банковия сектор, след като First Republic Bank беше конфискувана от регулаторите, не успявайки да преодолее бягството на депозити, измъчващо кредитора от седмици. Сделката с JPMorgan Chase за купуване на банката успокои пазарите в понеделник, но настроенията се влошиха, когато Уолстрийт направи равносметка на последиците.
Регионалният банков индекс KBW се понижи с 4,5%.
PacWest Bancorp, която беше сред най-тежко засегнатите банки в мартенското сътресение, изтри около една четвърт от оставащата си стойност. Western Alliance Bancorp също се оказа на прицела, губейки 15%. Акциите и на двете бяха банки спирани многократно от търговия поради волатилност, посочва The Wall Street Journal.
Банковите акции като цяло бяха в основата на бурята във вторник. По-големите регионални банки като Zions Bancorp, Comerica и KeyCorp са сред най-големите губещи в S&P 500, отбелязвайки спад от над 9%.
Сътресението повлече надолу по-широките борсови индекси.
Dow industrials се понижи с 1,1%, S&P 500 падна с 1,2%, а технологичният Nasdaq Composite загуби 1,1%.
Десет от 11-те сектора на S&P 500 се търгуваха надолу през деня, както и 27 от 30-те акции в Dow.
Инвеститорите се притесняват не само, че повече банки могат да изпитат сътресения, но и че тяхното затруднение може да предизвика по-широка кредитна криза, която ще ограничи достъпа до заеми за компании и домакинства в цялата страна. Това би удвоило въздействието на ходовете, които Фед вече предприе, премахвайки евтиниите кредити, на които бизнеса и потребителите се радваха по време на пандемията.
Днес се очаква централната банка да вземе решение за ново увеличение на лихвените проценти с четвърт процентен пункт, насочено към охлаждане на инфлацията, която остава доста над целта. Агресивните ходове на Фед през последната година поставиха началото на кризата в банковия сектор тази пролет, подчертавайки рисковете за икономиката от прекалено затегнатата парична политика, коментира WSJ.
Като друг признак на икономическа тревога фючърсите на суровия петрол Brent паднаха с 5% до $75,32 за барел – най-големият им еднодневен спад от началото на януари – на фона на опасенията, че търсенето на енергия ще пострада при рецесия. Цените на петрола може да паднат повече, ако Фед сигнализира за още повишения на лихвените проценти, пишат анализатори от Rystad. Спадът натежа върху енергийния сектор, който беше най-зле представящата се група в S&P 500, падайки с повече от 4%.
Корпоративните печалби на компаниите в S&P 500 са на път да намалеят с повече от 3% за първото тримесечие, въпреки че около 80% от компаниите на индекса досега са публикували по-добри от очакваните печалби.
Междувременно цените на държавните облигации се покачиха, сигнализирайки за силно търсене на ценни книжа, които са по-добре подготвени да задържат стойност, ако икономиката се разклати. Доходността на 10-годишните държавни облигации падна до 3,438% от 3,573% в понеделник. Доходността на 2-годишните книжа, която е особено чувствителна към това какво решение ще вземе Фед за лихвите, спадна още повече. Доходността на една облигация пада, когато цената ѝ се повиши.
САЩ може да се окажат в дефолт на 1 юни, ако таванът на дълга не се повишиМинистърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призова Конгреса да действа
Изключение беше доходността по краткосрочните съкровищни бонове, които правителството обеща да изплати в началото на юни. Министърът на финансите Джанет Йелън предупреди в понеделник, че ако Конгресът не повиши лимита на федералния дълг, правителството може да изпадне в неплатежоспособност до 1 юни. Доходността по облигациите с падеж в началото на юни скочи с повече от половин процентен пункт.
Златото се повиши с 1,6% до 2014,30 долара за тройунция, издигайки метала-убежище до ръст от 11% от началото на годината.