Световните пазари на газ постепенно се балансират, но се очаква да останат напрегнати и през 2023 г. на фона на по-ниските доставки на руски газ по тръбопроводи за Европа, съобщава Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Reuters.

Европейските и световните газови пазари претърпяха сериозен шок в доставките през 2022 г., когато Русия намали потока на тръбопроводния си газ за Европейския съюз с 80%, предизвиквайки глобална енергийна криза. Мекото време, увеличаването на износа на втечнен природен газ (LNG) и силният спад в търсенето обаче помогнаха да се смекчи шокът, оставяйки хранилищата в Европа пълни на 60%, припомня информационната агенция.

Русия губи позиции в глобалната енергийна система. Кой ще се възползва? До 2030 г. се очаква САЩ да заемат 25% от световния капацитет за втечнен природен газ, а Катар - 19%


"Намаленото напрежение на пазара и сравнително добре заредените хранилища преди лятото са причина за предпазлив оптимизъм по отношение на сигурността на доставките", заявяват от МАЕ в тримесечния си доклад за пазара на газ. "Подобрените перспективи за газовите пазари през 2023 г. не са гаранция срещу бъдещи колебания. Глобалното предлагане ще остане ограничено през 2023 г., а глобалният баланс е обект на необичайно широк спектър от несигурности", се казва още в доклада.

Рисковете, които включват неблагоприятни климатични условия като сухо лято, по-малка наличност на втечнен природен газ и възможност за по-нататъшно намаляване на руските доставки за Европа, могат да подновят напрежението на пазара и нестабилността на цените.

В Европа потреблението на газ през отоплителния сезон 2022/23 г. е намаляло с рекордните 16%, или 55 млрд. куб. м. Затова и в доклада се посочва, че ЕС се нуждае само от половината от нивото на нагнетяване в хранилищата, наблюдавано през лятото на 2022 г., за да постигне целта си за 90% до началото на отоплителния сезон 2023/24 г.

Европа изостава в дългосрочните сделки за втечнен газ. Това излиза скъпо Зелените политики на ЕС правят така, че европейските купувачи трудно могат да се ангажират със дълги срокове


Сега втечненият природен газ представлява 2/3 от вноса на газ в Европа, като задоволява около 1/3 от търсенето през отоплителния сезон 2022/23 г. Вносът на втечнен природен газ в Европа се е увеличил с 25%, или 20 млрд. куб. м, през отоплителния сезон, като Съединените щати са осигурили над 45% от допълнителните доставки.

Но прогнозите са, че през 2023 г. световното предлагане на втечнен природен газ ще се увеличи само с 4% (или над 20 млрд. куб. м), което няма да е достатъчно, за да компенсира очакваното намаляване на доставките на руски газ по тръбопроводи за Европа.

Междувременно вносът на втечнен природен газ в Китай, който през 2022 г. намалява с 20%, позволявайки по-големи потоци към Европа, се възстановява, подкрепен от по-голямото вътрешно търсене. Очаква се притокът на втечнен природен газ към Китай да се увеличи с 10-15% в сравнение с 2022 г., но да остане под нивата от 2021 г., заявяват от МАЕ.