Shell продължава да чупи финансови рекорди
Shell продължава да чупи финансови рекорди и през първото тримесечие на 2023 година. През първите три месеца на тази година компанията е реализира рекордна печалба за този период от годината - над 9,6 млрд. долара, въпреки че цените на петрола и природния газ спаднаха от миналогодишните си върхове, посочва The Guardian.
По-добрите от очакваните коригирани печалби надхвърлят предишния рекорд за печалба от първото тримесечие на миналата година - 9,1 млрд. долара, и са доста над прогнозираните от анализаторите в бранша 7,96 млрд.
В резултат на това най-голямата петролна и газова компания в Европа ще предложи на акционерите си обратно изкупуване на акции на стойност 4 млрд. долара през следващите три месеца.
Англо-холандската енергийна компания заявява, цитирана от изданието, че печалбата е нараснала благодарение на търговските ѝ екипи, които са успели да ограничат влиянието на спада на пазарната цена на петрола и газа.
По данни на Shell през първото тримесечие на тази година световните цени на петрола са били средно 81,7 долара за барел, което е спад спрямо 102,2 долара за барел през същия период на предходната година, когато руската инвазия в Украйна предизвика рязък скок на цените.
Новият главен изпълнителен директор, Ваел Саван, добавя, че компанията е постигнала "добри резултати и стабилно оперативно представяне на фона на продължаващата нестабилност".
Shell отчете рекордна годишна печалба от 40 млрд. долара за 2022 г., след като през последното тримесечие на миналата година печалбите ѝ се оказаха по-добри от очакваните и повече от два пъти по-големи от отчетените за 2021 г. заради рязкото покачване на пазарните цени на петрола и газа през миналата година.
Това доведе до призиви за извънреден данък върху тези допълнителни приходи, припомня още The Guardian.
Томи Викерстаф, участник в кампанията на 350.org, която се противопоставя на изграждането на нови петролни и газови проекти, заявява, че правителствата трябва да наложат по-строги данъци върху "неприлично високите" печалби на петролните компании.
"Правителството на Обединеното кралство постоянно не успява да обложи тези печалби с адекватни данъци, въпреки че сметките на всички се увеличават и милиони хора изпадат в енергийна бедност", казва Викерстаф.
По-рано тази седмица BP отчете печалба от 4,96 млрд. долара за първото тримесечие, което е по-малко от 6,2 млрд. долара за същия период на миналата година, но е доста над очакваните от анализаторите 4,3 млрд. долара.
Съпротива
Проучване, поръчано от Christian Aid, благотворителна организация за международно развитие, установява, че почти четирима от всеки петима възрастни британци са съгласни, че е неправилно петролните и газовите компании да реализират рекордни печалби, без да поемат отговорност за ролята си в причиняването на климатичната криза, посочва още изданието. Повече от шестима от всеки десет анкетирани пък смятат, че правителството трябва да обложи с данък печалбите от изкопаеми горива, за да подпомогне изплащането на компенсации на общностите, които са изправени пред последиците от климатичната криза.
Патрик Уат, главен изпълнителен директор на Christian Aid, коментира: "Рекордните печалби на компаниите за изкопаеми горива като Shell и BP трябва да бъдат сигнал за събуждане и да подтикнат към истинска отговорност за щетите, които те причиняват. Това не е само мнението на Christian Aid, а и на преобладаващото мнозинство от британската общественост. Правителството на Обединеното кралство трябва да гарантира, че големите замърсители ще изпълнят моралната си отговорност да поправят щетите, които са причинили на климата."