Съкращенията на добива, обявени от производителите от ОПЕК+, рискуват да изострят дефицита в доставките на петрол, очакван през втората половина на годината, и могат да навредят на потребителите и на глобалното икономическо възстановяване, посочва в месечния си доклад Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитиран от Reuters и БТА.

"Потребителите, изправени пред завишени цени за стоки от първа необходимост, сега ще трябва да разпределят бюджетите си още по-внимателно", допълват от МАЕ, като това "предвещава лошо икономическо възстановяване и растеж".

МАЕ очаква доставките на петрол в световен мащаб да спаднат с 400 000 барела на ден до края на годината, позовавайки се на очаквано увеличение на производството от 1 милион барела на ден от страни извън ОПЕК+, което ще да се опита да ограничи намаляването на добива от 1,4 млн. барела, обявено от картела преди няколко седмици.


От МАЕ посочват, че нарастващите глобални петролни запаси може да са повлияли на решението на ОПЕК+ за намаляване на добива, като от там отбелязват, че промишлените наличности на страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през януари бяха достигнали най-високото им ниво от юли 2021 г. в размер на 2,83 милиарда барела.

$100 за барел петрол. Всички държави ще страдат, но кои най-много? Ако въобще достигне до 100 долара за барел, цената на петрола няма да се задържи дълго на тези нива, успокояват анализаторите

От МАЕ са записали още в доклада си, че въпреки тежките санкции от Европейския съюз и Г-7 износът на руски петрол през март е достигнал най-високото си ниво от април 2020 г., но приходите, който той носи на Москва, остават много по-ниски от миналата година, предаде AFP.

Общите доставки на петрол от Русия се повишават през март спрямо февруари с 0,6 милиона барела до 8,1 милиона барела на ден, увеличавайки петролните печалби на Москва с 1 млрд. долара до 12,7 млрд. долара месечно, което е с 43% под нивото от преди година, посочват от агенцията, която е орган към ОИСР.