Европа изостава в дългосрочните сделки за втечнен газ. Това излиза скъпо
Европа не е постигнала достатъчен напредък в сключването на дългосрочни договори за втечнен природен газ (LNG) като алтернатива на доставките по руските тръбопроводи. Това може да ѝ излезе скъпо през следващата зима, тъй като възстановяването на китайското търсене може да доведе до рязко свиване на пазара.
За това предупреждават от Reuters в свой анализ на енергийния пазар и перспективите пред европейските държави.
Закупуването на втечнен природен газ, който да замени ограничените руски потоци, помогна на блока да преживее първата зима на конфликта в Украйна, като през 2022 г. Европа е внесла 121 млн. тона от горивото, което е с 60% повече от 2021 г., изчисляват от информационната агенция и добавят:
“Но това имаше своята цена: Европа купуваше предимно на спот пазара, където цените са много по-високи от тези, договорени в рамките на дългосрочни сделки, предпочитани от опитни купувачи като Китай. Според Международната агенция по енергетика разходите за внос на втечнен природен газ са се увеличили повече от три пъти през 2022 г. и достигат до около 190 млрд. долара".
Анализаторите изчисляват, че през 2022 г. на Европа се пада повече от 1/3 от сделките на световния спот пазар. През 2021 г. този дял е бил около 13%. Тази експозиция може да достигне над 50% през тази година, ако не бъдат подписани дългосрочни договори, предупреждават те.
Но целите на Европа в областта на климата, свързани с намаляване на нетните емисии с поне 55% до 2030 г. достигане на въглеродна неутралност до 2050 г., правят така, че държавите от ЕС трудно могат да се ангажират със срокове, които са основно изискване за фиксирани дългосрочни договори.
$100 за барел петрол. Всички държави ще страдат, но кои най-много? Ако въобще достигне до 100 долара за барел, цената на петрола няма да се задържи дълго на тези нива, успокояват анализаторите
Мортен Фриш, старши партньор в Morten Frisch Consulting, коментира пред Reuters, че в идеалния случай Европа се нуждае от около 70-75% от доставките ѝ на втечнен природен газ да идват по твърди дългосрочни споразумения.
"Но откакто зеленото лоби в Европа успя да убеди погрешно политиците, че водородът до голяма степен може да замени природния газ като енергиен носител до 2030 г., Старият континент стана твърде зависим от спотовите и краткосрочните покупки", добавя той.
Високопоставени източници от страна на доставчиците обясняват пред информационната агенция, че по време на преговорите с европейските компании се наблюдава "разминаване" между техните нужди и посланията, които те получават от своите правителства по отношение на климата:
"Някои клиенти се борят с вътрешни правила и се чудят дали през 2030 г. тази политика ще се налага с твърда ръка. Ще остане ли целта за нулеви нетни емисии до 2050? Това ги затруднява да се ангажират със средносрочни и дългосрочни сделки, което потенциално ги излага на спот пазара в бъдеще".
Сигурност на доставките
Азия продължава да дърпа напред в надпреварата за ограничените световни доставки на втечнен природен газ през тази година, преди на пазара да се появят нови потоци през 2025 г. и след това, става ясно още от анализа на Reuters.
На този фон, въпреки че газът е изкопаемо гориво, той произвежда по-малко емисии на въглероден диоксид от въглищата и някои държави от ЕС виждат в него временна алтернатива за замяна на по-мръсните горива.
ЕС забрани вноса на руски петрол, но не може да го спре Суровият петрол е пословично труден за проследяване на световните пазари
Но Раад Алкадири, управляващ директор на Eurasia Group за енергетиката, климата и устойчивостта, коментира, че Европа няма да може да заложи на втечнения природен газ като заместител на руския газ, докато ЕС го разглежда като преходно гориво, тъй като производителите искат да имат гарантиран пазар през следващите няколко десетилетия.
И въпреки че спотовите цени са спаднали с повече от 82%, откакто достигнаха рекордните 70,50 долара за милион британски термични единици (mmBtu) през 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна, очакванията са те отново да се повишат. Сред рисковите фактори за цената се разглеждат горещото лято, което може да намали нивата на хидроенергията, студената зима, която се очаква, и възстановяването на търсенето на втечнен природен газ в Китай.
"Компаниите от ЕС ще трябва да действат първи, като подпишат поредица от широкомащабни, дългосрочни договори по китайския модел, за да се предпазят от всички възходи и спадове на волатилния световен пазар на втечнен природен газ", казва Виктор Тенев, бизнес консултант в консултантската компания ROITI Ltd, пред Reuters. "Ако не успеe да хеджирa незавидната си естествена къса позиция, ЕС отново ще бъде изложен на вредно скъпия спот пазар."
През последните месеци най-големите производители и търговци на втечнен природен газ, включително QatarEnergy, Shell, Chevron и ConocoPhillips, проведоха разговори в европейските столици за сключване на сделки за втечнен природен газ, посочват в заключение на анализа си от информационната агенция.
Преговорите на QatarEnergy с германското правителство и водещи енергийни компании като RWE обаче се оказват в задънена улица поради разминаване около продължителността на сделката, твърдят цитираните източници от местната индустрия.
Докато Катар, например, обикновено се стреми да подписва договори с поне 25-годишен срок, Германия е искала срок 10-15 години поради ангажиментите си за намаляване на емисиите на парникови газове.