Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви днес, че идеята законодателите да оставят страната в дефолт е „немислима“.

Говорейки пред репортери преди срещите на финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-7 в Ниигата, Япония, Йелън каза, че е запозната с предложението на бившия президент Доналд Тръмп към републиканските законодатели да оставят страната в ситуация, в която не може да изплаща задълженията си.

Коментарите на Йелън идват, след като тя вече предупреди за „икономическата катастрофа“, която предстои, ако САЩ не успеят да повишат тавана на дълга си през следващите седмици. Тя също предупреди, че САЩ може да се окажат в дефолт по-рано от очакваното – още на 1 юни.
„Идеята за неизпълнение на дълга е нещо, което би подкопало толкова силно икономиката на САЩ и световната икономика, че мисля, че трябва да се разглежда от всички като немислимо“, каза Йелън, цитирана от CNBC. „Америка никога не трябва да се оказва в дефолт“, предупреди тя.
На въпрос за стъпките, които администрацията на Байдън може да предприеме в ситуация на дефолт, Йелън подчерта, че законодателите трябва да повишат тавана на дълга.

САЩ може да се окажат в дефолт на 1 юни, ако таванът на дълга не се повишиМинистърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призова Конгреса да действа

„Няма добра алтернатива, която да ни спаси от катастрофа. Не искам да навлизам в класация коя лоша алтернатива е по-добра от другите, но единственото разумно нещо е да се повиши таванът на дълга и да се избегнат ужасните последствия“, заяви още Йелън, като отбеляза, че невъзможността за изплащане на дълга може да бъде предотвратена.

„Конгресът на САЩ е вдигал или премахвал лимита на дълга почти 80 пъти от 1960 г. насам. Призовавам го да действа бързо, за да го направи отново“, посочи американският министър на финансите.

Междувременно Белият дом и републиканците в Конгреса са затънали в противопоставяне относно лимита на дълга, посочва CNBC в отделен анализ по темата.

Таванът за последен път беше повишен през декември 2021 г. с 2,5 трилиона долара, ограничавайки лимита до 31,381 трилиона долара.

Ако Конгресът не се съгласи да го вдигне, правителството няма да разполага със средства да плати разходите си и да изпълни задълженията си.

Каква е позицията на републиканците?

Републиканците изтъкват загрижеността си за нарастващия национален дълг, който се е повишил от по-малко от 1 трилион долара през 80-те години до повече от 3 трилиона долара днес. Те отказват да вдигнат тавана на дълга, освен ако не е съчетан със съкращения на разходите.

Републиканците в Камарата на представителите приеха Закона за ограничаване, спестяване и растеж миналия месец, чиято цел е да наложи драстични съкращения на федералните дискреционни разходи, нови изисквания за получателите на социални помощи и да разшири добива и производството на изкопаеми горива – всичко това в замяна на повишаване на лимита на дълга за около година.

Каква е позицията на Белия дом?

Белият дом остава непоколебим, че е отговорност на Конгреса да повиши тавана на дълга без условия, както беше направено три пъти при администрацията на Тръмп.

Президентът Джо Байдън многократно е призовавал републиканците в Камарата на представителите да приемат увеличение на тавана на дълга без ултиматуми и да проведат отделна дискусия относно съкращенията на разходите в бюджета.


Експерт по фискалните въпроси на МВФ предупреди за „примката на гибелта“Публичният дълг е по-висок и расте по-бързо от прогнозираното преди Covid-19 пандемията, движен главно от САЩ и Китай

Какво се случва, ако САЩ не могат да изпълнят задълженията си?

Неизпълнението на държавния дълг би предизвикало хаос в икономиката и би разтърсило пазарите по света.

Последният път, когато републиканците в Конгреса заплашиха с дефолт през 2011 г., Standard & Poor's понижи кредитния рейтинг на САЩ за първи път до AA+ от AAA.

Ако САЩ изпаднат в неплатежоспособност, брутният вътрешен продукт ще падне с 4% и повече от 7 милиона работници ще загубят работата си, прогнозира наскоро Moody's Analytics. Дори кратко състояние на дефолт би довел до загуба на 2 милиона работни места, според данните.

Институтът Брукингс отбеляза, че тази ситуация може да доведе до $750 милиарда по-високи разходи за федерални заеми през следващото десетилетие.

Нещо повече, всичко това би разклатило позицията на САЩ на световната сцена. Директорът на националното разузнаване на САЩ Аврил Хейнс предупреди миналата седмица, че Русия и Китай ще се възползват от евентуалното неизпълнение на дълга на САЩ. Хейнс заяви, че двете нации ще се опитат да изтъкнат „хаоса в Съединените щати, които не са в състояние да функционират като демокрация“.