Как Южна Корея се превръща в гигант на глобалния оръжеен пазар
Южна Корея се кани да използва оръжейна сделка с Полша на стойност 13,7 млрд. долара - най-голямата в историята за Сеул, за да положи основите на превръщането си във военнопромишлен гигант, който, както се надяват отбранителните компании на двете страни, участващи в сделката, ще може да задоволи глада на Европа за оръжия в бъдеще.
По данни на Министерството на отбраната на Южна Корея, цитирани в анализ на Reuters, продажбите на оръжия са скочили до над 17 млрд. долара през 2022 г. от 7,25 млрд. през предходната година. Като причина за това анализаторите посочват желанието на западните държави да подкрепят Украйна, както и растящото напрежение в други горещи точки като Северна Корея и Южнокитайско море.
Договорената миналата година оръжейна сделка между Южна Корея и Полша, ключов член на НАТО, включва стотици ракетни установки Chunmoo, танкове K2, самоходни гаубици K9 и изтребители FA-50. Стойността ѝ и броят на включените в нея оръжия я открояват дори на фона на най-големите играчи в областта на отбраната в света, акцентира новинарската агенция и добавя:
“Южнокорейски и полски официални лица твърдят, че това партньорство ще им помогне да завладеят европейския оръжеен пазар дори след войната в Украйна, като Сеул ще може да осигурява висококачествени оръжия по-бързо от други държави, а Полша ще предложи производствен капацитет и канал за продажби в Европа”.
Reuters цитира 13 ръководители на компании и правителствени служители, включително пряко участващи в сделката, които заявяват, че споразумението предоставя проект за използване на международни публично-частни партньорства и консорциуми за разширяване на обхвата на южнокорейската военна индустрия и постигане на амбицията на Сеул да бъде един от най-големите доставчици на оръжие в света.
Южна Корея вече е готова да предостави военна помощ за Украйна Доскоро Сеул отхвърляше тази възможност и беше поел ангажимент само за финансова и хуманитарна подкрепа
"Чешката република, Румъния, Словакия, Финландия, Естония, Латвия, Литва и др. мислеха да купуват отбранителни продукти само от Европа, но сега на всички става ясно, че могат да си купят въоръжение на по-ниски цени и то да им бъде доставено по-бързо от корейски компании", казва О Кяхуан, директор в Hanwha Aerospace, който е участвал в сделката с Полша.
Южнокорейските компании не разкриват единичните цени на своите оръжия, които често се продават с помощни превозни средства и резервни части. Но Hanwha Aerospace вече има 55% дял от световния пазар на гаубици - число, което ще нарасне до приблизително 68% след приключването на сделката с Полша, сочи проучване на NH Research & Securities.
“В рамките на сделката беше създаден консорциуми от южнокорейски и полски компании, които ще произвеждат оръжията, ще поддържат изтребителите и ще осигурят рамката за евентуални доставки за други европейски държави”, коментира на свой ред Лукаш Коморек, директор на Службата за експортни проекти в държавната Polish Armaments Group (PGZ).
Идеята ще включва и производство на южнокорейски оръжия по лиценз в Полша. Плановете предвиждат 500 от 820 танка и 300 от 672 гаубици да бъдат построени в полски заводи от 2026 г. нататък.
"Не искаме да играем само ролята на подизпълнител, доставчик на технологичен трансфер и купувач", казва Коморек. "Можем едновременно с това да създадем синергия и да използваме опита си, за да завладеем европейските пазари."
Но Саш Туса, анализатор в областта на отбраната и космическите технологии в британската агенция Agency Partners, твърди, че въпреки че и двете страни имат добре изградени отбранителни индустрии, дългосрочните им планове ще срещнат пречки. Според него политическите ветрове могат да се променят, намалявайки търсенето на оръжия като гаубици и танкове.
Топ 5 на армиите с най-много танкове Русия има най-многобройната танкова сила, но значи ли това, че тя е най-силна на бойното поле?
“Дори ако производството и търсенето се запазят, европейските държави може да решат да сключат свои собствени сделки с Южна Корея по подобие на тези, които Полша е сключила - споразумения за съвместно производство, които биха могли да създадат работни места и да стимулират индустрията”, казва Туза.
Бърза доставка
В завода на Hanwha Aerospace на южното крайбрежие на Южна Корея шест огромни автоматизирани робота и повече от 150 работници изработват 47-тонните гаубици К9, предназначени за Полша.
Те разполагат със 155-милиметрови боеприпаси по стандартите на НАТО, компютъризирани системи за управление на стрелбата, проектирани са да се интегрират лесно в мрежите за управление и контрол и предлагат характеристики, сравними с по-скъпите западни варианти. Те вече са на въоръжение в сериозни сили като Австралия и Индия.
За да отговори на търсенето, компанията очаква да добави още около 50 работници и повече производствени линии, посочва производственият мениджър Ча Йонг-су, като добавя, че роботите извършват около 70% от заваръчните работи по K9 и са ключови за разширяването на капацитета. Те работят средно по осем часа на ден, но при необходимост могат и денонощно.
"По принцип можем да изпълним всякаква поръчка, която искате", категоричен е Ча.
Именно възможността на Южна Корея да предостави оръжия по-бързо от почти всеки друг е било ключово съображение за Варшава да избере именно нейния военнопромишлен комплекс. Първата пратка от 10 К2 и 24 К9 пристига в Полша през декември, само няколко месеца след подписването на сделките, а оттогава са доставени поне още пет танка и 12 допълнителни гаубици.
“В същото време Германия, друг голям производител на оръжие, все още не е доставила нито един от 44-те нови танка Leopard, които Унгария поръча през 2018 г.”, посочва Оскар Пиетревич, старши анализатор в Полския институт по международни отношения. "Интересът на страните към офертите на Южна Корея може само да нарасне, като се има предвид ограниченият производствен капацитет на германската отбранителна промишленост, която е основен доставчик на оръжие в региона".
Изтребителите от шесто поколение и надпреварата за въздушно господствоВъпреки че едва три държави имат бойни самолети от пето поколение, тези от следващото ниво вече са обект на сериозна конкуренция между различни региони
Ръководителите на южнокорейската оръжейна индустрия твърдят, че това ще продължи да бъде предимство и при набирането на бъдещи клиенти. Това е така, защото близките взаимоотношения между южнокорейската армия и оръжейната индустрия на страната позволяват пренареждане на вътрешните поръчки и освобождаване на място за експортно производство.
"За седмици или месеци те сглобяват неща, които на нас биха ни отнели години", свидетелства пред Reuters европейски ръководител на отбранителната промишленост, пожелал анонимност.
Чо Уорае, вицепрезидент по глобалния бизнес и стратегия в друга военна компания - Korea Aerospace Industries, пък посочва, че непрекъснатото напрежение със Северна Корея означава, че военните производствени линии на Юга работят и оръжията му са разработени, тествани и модернизирани в ситуации на високо напрежение. Освен това оръжията на Южна Корея са проектирани така, че да са съвместими със системите на САЩ и НАТО - още един аргумент в полза на превръщането на Сеул във водещ доставчик на оръжия.
Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) страната е третият по големина доставчик за държавите от НАТО, като държи 4,9% от общия брой закупени оръжия.
Това е далеч зад САЩ, на които се падат 65%, и Франция с 8,6%, но все пак е добро начало, смятат анализаторите
Съвместно производство
Длъжностни лица в Сеул разказват пред новинарската агенция, че са предложили на Полша да произвеждат южнокорейски оръжия там, за да улеснят доставките им за европейските клиенти.
Русия представи нов изтребител (снимки)Очаква се първият му тестови полет да е след 2 години, а първите бройки да бъдат произведени през 2026 г.
"Корейското правителство насърчава военната дипломация и сътрудничеството в областта на отбраната, така че отношенията със страната купувач да могат да се развият в различни партньорства отвъд ролите на продавач и купувач", се казва в изявление на южнокорейското министерство на отбраната. Hanwha Aerospace работи по подобни споразумения за обмен на технологии и с Индия, Египет и Турция, което дава допълнителен производствен капацитет на страната.
През изминалата година Южна Корея изстреля първата си космическа ракета собствено производство, осъществи първия полет на изтребителя KFX, разработен в страната, и обяви сделки за милиарди долари на оръжейния терен, пишe в заключение Reuters и добавя:
"За повечето други държави това би било програма за десетилетие. Дълго време подценявахме Южна Корея, но тази година Малайзия закупи самолети FA-50 за близо 1 млрд. долара, а към днешна дата Сеул е в надпреварата за спечелване на сделка на стойност 12 млрд. долара за доставка на следващата бойна машина на пехотата на Австралия”.