Мечите залози срещу S&P 500 нарастват
Уолстрийт не е бил толкова песимистичен за пазара на акции повече от десетилетие – въпреки апетита към технологичните компании, които са друга история.
Хедж фондовете и другите по-спекулативни инвеститори са изградили сериозни позиции, залагайки че S&P 500 ще намалее.
В същото време те очакват рали във фокусирания върху технологиите Nasdaq-100. Нетните бичи залози при този индекс през последните седмици се доближават до най-високите нива от края на миналата година, според данни от Комисията за търговия със стокови фючърси, събрани от Bespoke Investment Group.
Разминаването в позиционирането отразява крехкостта на ралито при акциите през 2023 г., твърдят стратези, цитирани от The Wall Street Journal.
S&P 500 се покачи с 12% тази година, но би бил на отрицателна територия без приноса на седем големи технологични компании, сочат данни на S&P Dow Jones Indices.
Това означава че индексът е уязвим към рязко отдръпване, ако дори една или две големи компании разочароват пазара с финансовите си показатели.
"Инвеститорите със сигурност показват признаци на предпазливост, независимо от нивото на акциите", казва Джейк Гордън, анализатор в Bespoke Investment Group.
Разбира се, крайното песимистично позициониране може да бъде и контра индикатор, добавя той. Когато мечите или бичите настроения стигнат до екстремни нива, често пазарът започва да се движи в обратна посока.
Акциите се повишиха миналата седмица, след разрешаването на проблемите около тавана на дълга.
Положително повлияха и сигналите от членове на Федералния резерв, че е вероятно да запазят лихвените проценти стабилни на срещата си през юни – преди да ги повишат отново.
Междувременно манията около изкуствения интелект помогна на акциите на производителите на чипове, като Nvidia, да се покачат рязко.
Ралито на S&P 500 го поставя на прага на нов бичи пазар, който обикновено се измерва като 20% печалба от скорошно дъно. Индексът, който затвори в петък на ниво 4282.37, трябва да постигне затваряне над 4292.438, за да сложи край на най-дългия мечи пазар от 1948 г. насам. S&P 500 и Nasdaq-100, със своите 33% ръст от началото на годината, са близо до едногодишни върхове, отбелязва WSJ.
С покачването на индексите обаче се повишиха и късите позиции срещу тях
Тези срещу S&P 500 достигат 487 млрд. долара, въпреки че това е спад от пика от 558 млрд. долара през ноември 2021 г., според компанията за анализ на данни S3 Partners.
Продавачите на късо заемат акции и ги продават, очаквайки да ги изкупят обратно на по-ниски цени печелейки от разликата. Инвеститорите, които скъсяват пазара, правят категоричен залог, че акциите ще паднат. Те постигнаха огромни печалби по време на пазарните спадове през 2022 г., но ситуацията се обърна, когато индексите започнаха да се възстановяват.
Големите технологични акции са едни от скъпите за скъсяване
Миналия месец инвеститорите са увеличили с 3,57 милиарда долара късите си позиции срещу Tesla, с 2,5 милиарда долара срещу Nvidia и с 7,26 милиарда долара срещу Meta Platforms, показват данните на S3 Partners. Акциите и на трите компании се повишиха през май, оставяйки продавачите на късо с повече от 7 милиарда долара загуби.
„Имали сте лош месец, ако сте залагали срещу тези технологични имена“, казва Игор Душановски, управляващ директор на предсказуемите анализи в S3 Partners.
Това е така, защото лидерите на пазара бяха отговорни за огромен дял от печалбите на основният индекс през май. Акциите на 10-те най-големи компании в S&P 500 се покачиха с 8,9%, докато останалите 490 паднаха с 4,3%, според Bespoke. Индексът като цяло се повиши с 0.2%.
Технологичните акции отново са на върха и това отчасти се дължи на бума на интереса към генеративната технология за изкуствен интелект.
Акциите на Nvidia, производителят на чипове почти се утроиха тази година, помагайки пазарната стойност на компанията за кратко да надхвърли 1 трилион долара миналата седмица. Microsoft, която обяви инвестиция от 10 млрд. долара в разработчика на ChatGPT OpenAI през януари, се покачи с 40%.
Джорди Висер, главен инвестиционен директор във Weiss Multi-Strategy Advisers, коментира, че вярва, че революцията на изкуствения интелект ще направи малкия бизнес по-продуктивен и ще промени начина, по който хората работят.
По думите му изкуственият интелект трябва да направи по-малките предприятия по-конкурентоспособни. За по-големите компании проблемът е, че ще бъдат по-продуктивни, това не е гаранция, че ще бъдат победителите, добавя той.
Все още има рискове пред технологичните акции.
Устойчивият пазар на труда и упорито високата инфлация повишиха вероятността Фед да продължи да вдига лихвите или да ги държи на високи нива.
Технологичните акции са особено чувствителни към по-високите лихви.