Ръст на германския износ обори прогнозите, но бъдещето остава несигурно
Германският износ неочаквано е нараснал през април, подкрепен от доставките за Китай след повторното отваряне на страната след пандемията, но анализаторите предупреждават, че този импулс може да е краткотраен, съобщава Reuters.
Федералната статистическа служба посочва, че германският износ се е увеличил с 1,2% спрямо предходния месец, докато анкета сред икономисти на информационната агенция прогнозира спад от 2,5% на месечна база.
Увеличението през април следва ревизирания спад на износа с 6,0% през предходния месец. "То не е достатъчно, за да компенсира резкия спад от предходния месец", коментира Александър Крюгер, главен икономист в банка Hauck Aufhaeuser Lampe.
Германският износ за Китай се е увеличил с 10,1%, този за САЩ - с 4,7%, а износът за Европейския съюз е нараснал с 4,5%, съобщават от федералната служба.
"Това е силен старт на второто тримесечие за нетния износ, но се съмняваме, че той ще бъде достатъчен, за да даде тласък на растежа на БВП", коментира главният икономист на Pantheon Macroeconomics за еврозоната Клаус Вистесен. "Повишението на нетния износ, което подпомогна растежа на БВП през четвъртото и първото тримесечие, сега отслабва."
Вносът се е понижил с 1,7% спрямо март при очаквания на анализаторите за спад от 1,0%. Външнотърговското салдо показва излишък от 18,4 млрд. евро през април, в сравнение с 14,9 млрд. евро през предходния месец.
Несигурни перспективи
Въпреки увеличението на износа през април перспективите остават несигурни.
"Временният тласък на износа за Китай ще отшуми с времето", обяснява пред Reuters Карстен Бржески, ръководител на глобалния макроцентър в ING, и добавя, че износът за Китай ще пострада и от геополитическите промени.
Германия е изнесла стоки на стойност 8,5 млрд. евро за Китай и за 13,1 млрд. евро към САЩ, като това е основният експортен партньор на най-голямата икономика в еврозоната.
"Икономиката на САЩ се забавя и това ще се отрази на нашия износ", предупреждава и Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg.
И това се потвърждава от проучване на Ifo, според което настроенията сред германските износители са се понижили през май до най-ниското си ниво от ноември 2022 г. насам.
"На германската експортна икономика ѝ липсва инерция", категоричен е Клаус Волрабе, ръководител на проучванията в Ifo.