Ново ограничение на добива от Саудитска Арабия вдигна цените на петрола
В понеделник цените на петрола се повишиха отново, след като Саудитска Арабия обяви, че ще намали добива с още един милион барела на ден поне за един месец, считано от началото на юли, като част от усилията на производителите от ОПЕК+ да подкрепят цените на суровината.
Съкращаването на производството на Саудитска Арабия, акцентира CNN, е най-голямото от години насам и ще понижи добива на страната до 9 млн. барела дневно. Това решение идва след среща на ОПЕК+, провела се в неделя във Виена. Алиансът включва членове на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), Русия и други по-малки производители.
Хомаюн Фалакшахи, старши петролен анализатор в доставчика на данни Kpler, коментира, че ограничаването на доставките означава, че цените на газа в Европа и САЩ "може леко да се повишат, което допълнително ще повлияе на цените на горивата" през предстоящия летен отпускарски сезон.
На срещата във Виена Рияд се съгласи също така да удължи обявеното през април намаляване на производството с 500 000 барела на ден до 2024 г., посочва още CNN. Reuters пък цитира руския вицепремиер Александър Новак, който съобщава, че Москва също ще удължи периода на действие на своите ограничения (500 000 барела на ден) до края на следващата година.
Другите членове на ОПЕК+ се солидаризират с двете водещи държави.
Саудитска агенция по печата на свой ред цитира Министерството на енергетиката на страната, според което „допълнителното доброволно съкращение на Кралството идва, за да подсили усилията, положени от страните от ОПЕК+, с цел да се подкрепи стабилността и баланса на петролните пазари".
В коментар на решението на Саудитска Арабия от Белия дом заявяват, че американските официални лица са съсредоточени върху цените за американските потребители.
"Ние не сме страна в ОПЕК+, която сама взема решенията си", заявява пред CNN служител на Белия дом. "Фокусирани сме върху цените за американските потребители, а не върху барелите, а те са се понижили значително от миналата година насам."
ОПЕК+, която произвежда около 40% от суровия петрол в света, неочаквано обяви през април, че членовете ѝ ще намалят добива с 1,66 млн. барела на ден, в допълнение към намаленията от два милиона барела на ден, предприети през октомври 2022 г. Това доведе до ръст на цените на суровината, достигнал своя връх в края на април, но през следващите седмици тенденцията се обърна. Суровият петрол тип „Брент" все още се търгува на цени с 9% по-ниски от началото на годината и достига нива отпреди априлското решение на ОПЕК+, обясняват от CNN и добавят:
„Анализаторите прогнозираха, че групата на производителите ще се въздържи от обявяване на по-нататъшни съкращения на доставките в неделя, предвид разминаването в интересите на Русия, чийто износ на петрол е обект на ценови таван, наложен от Г-7 заради войната в Украйна, и Саудитска Арабия, която се нуждае от поскъпване на петрола над 80 долара за барел, за да балансира бюджета си“.
Но знаци за подобно развитие има още от миналия месец, когато министърът на енергетиката на Саудитска Арабия „подхрани спекулациите за по-нататъшно намаление на добива, заявявайки, че ще държи нащрек продавачите на къси позиции“ (търговците, които залагат, че цените ще паднат).
"Не е нужно да показвам картите си, не съм покерджия, но просто бих им казал: Внимавайте!“, заявява принц Абдулазиз бин Салман по време на конференция в Катар, организирана от Bloomberg.