Мълчанието е злато за Мъск и световните лидери след визитата им в Китай
Парад от чуждестранни изпълнителни директори, сред които Илон Мъск от Tesla и Дейвид Соломон от Goldman Sachs премина през вратите на официален Китай през последните седмици.
След три години на строги ограничения заради пандемията, лидерите в световния бизнес и технологични гиганти бяха изключително нетърпеливи да се запознаят каква е ситуацията в страната в момента.
През последните месеци на посещения там бяха още Тим Кук от Apple, Патрик Гелсингер от Intel, Мери Бара от General Motors, Стивън Шварцман от Blackstone и Джейми Даймън от JPMorgan.
На високопоставения Форум за развитие на Китай 2023 присъстваха 67 чуждестранни бизнес лидери.
Между посещенията на всички се открои една обща черта: никой не говори с подробности в публичното пространство, макар че разговорите бяха с представители на правителствената администрация и бизнес партньори.
Медийните събития и други публични ангажименти, които преди пандемията бяха чести при подобни визити, сега са рядкост, отбелязва Reuters.
Дори Мъск, известен с пиперливите си шеги в Twitter, беше необичайно мълчалив по време на престоя си в азиатската държава миналата седмица.
През 2020 г. милиардерът отпразнува с вихрен танц пред журналисти доставката на първите автомобили, произведени в завода на Tesla в Шанхай, припомня Reuters. Този път медиите не бяха поканени да отразят посещението му в завода. И макар че след заминаването си Мъск спомена пътуването в два поста, той не писа нито веднъж в Twitter, докато беше в Китай.
Дейвид Соломон от Goldman Sachs също беше необичайно дискретен относно подробностите от срещите си в Китай.
По време на посещението си там през 2019 г. той даде интервюта за медиите и участва в няколко форума. Но по време на пътуването през март тази година единствените му известни ангажименти бяха срещи при закрити врата с регулаторни органи, китайския държавен инвестиционен фонд и посещение в един университет.
Липсата на информация от страна на западните изпълнителни директори и техните компании за пътуванията в Китай може да се отдаде на предпазливостта, като се има предвид американско-китайското политическо и търговско напрежение, заявиха висши служители в търговските камари и търговските асоциации, цитирани от Reuters.
Фокусът на президента Си Дзинпин върху националната сигурност - в частност неотдавнашната репресия срещу консултантски компании, също влияе на това много чуждестранни компании да не са сигурни докъде се простира границата на закона, допълва агенцията.
Ноа Фрейзър, управляващ директор на Канадско-китайския бизнес съвет, коментира, че гостуващите ръководители вече не преследват нови бизнес възможности, а се концентрират върху поддържането на съществуващите отношения и не изискват внимание от медии, пищни работни вечери или пресконференции.
Изглежда, че те предпочитат да държат "главата си ниско и да имат частни обеди, на които да научат от източници на място какво точно се случва", каза той.
Според един от ръководителите на американска търговска асоциация, който пожелава да запази анонимност заради деликатния характер на бизнеса в Китай в момента, преди пътуването, американските изпълнителни директори са търсили съвети как разширяването на обхвата на закона за борба с шпионажа в Пекин може да ги засегне.
Главните изпълнителни директори искат също така са били подготвени как да се справят с китайските правителствени служители и с въпросите към тях, допълни ръководителят на асоциацията. По думите му, не е в техен интерес да говорят пред медиите и да рискуват да коментират позициите, заети от Вашингтон и Пекин.
В изявлението на Търговската камара на ЕС се казва, че компаниите, работещи в Китай, винаги са проявявали известна предпазливост и сега се адаптират към промените в сектори, които могат да бъдат чувствителни.
Tesla не отговори на запитването за коментар от Reuters, а Goldman Sachs отказа такъв.
Китайското външно министерство заяви, че многобройните посещения на американски изпълнителни директори са "вот на доверие" към китайската икономика. Това, че посещенията им преди това са били сравнително редки, се дължи на "погрешната политика" на американското правителство за сдържане на Китай, се казва в съобщението.
Що се отнася до опасенията относно закона за борба с шпионажа, Китай има право да защитава националната си сигурност чрез вътрешно законодателство, добавят още властите.
Министерството на търговията на САЩ отказа коментар.
Макар че президентът на САЩ Джо Байдън заяви миналия месец, че очаква размразяване на отношенията с Пекин "много скоро", не може да се отрече, че напрежението продължава да се покачва, като сред основните причини за това са ограниченията в износа на полупроводници от САЩ и опасенията за сигурността на данните, допълва Reuters.
"Идеята е, че трябва да покажете достатъчна ангажираност към китайския пазар, ако искате или вече играете там", заяви Кристофър Джонсън, президент на China Strategies Group, консултантска компания за политически риск. В същото време изпълнителните директори трябва да направят това, "без да предизвикат тревога у правителството на САЩ, а това е много трудна задача", добави той.
Малкото публични коментари на чуждестранни главни изпълнителни директори, докато са били в Китай, са в съответствие с позицията на Джо Байдън, че не се стреми към разделяне на двете най-големи икономики в света.
Външното министерство цитира Илон Мъск, който заявява, че е против разделянето на икономиките на САЩ и Китай, които той описва като "сраснали се близнаци".
Според източник от JPMorgan, Даймън е заявил на срещата на върха JPMorgan – Global China Summit 2023, че предпочита "премахването на риска" между Изтока и Запада, а не разделянето.
Даниел Ръсел, вицепрезидент по международна сигурност и дипломация в Института за политика "Азиатско общество", смята, че разликата между премахването на риска и разделянето е тънка, но важна. Тя "ясно показва, че въпросът е в управлението на риска от зависимост към Китай, а не в решимостта да се раздели светът на две конкуриращи се сфери", допълва експертът.