Уолстрийт и европейските борси закриха седмицата на червено
Американските акции се понижиха в петък, завършвайки седмицата на червено и прекъсвайки печелившите поредици на основните индекси.
Технологичният Nasdaq Composite загуби 1%, S&P 500 падна с 0,8%, а Dow Jones Industrial Average изтри 219 пункта, или 0,6%.
И трите индекса отбелязаха загуби за седмицата, слагайки край на осем поредни седмици на ръст за Nasdaq и петседмична поредица от ръстове за S&P 500.
Основните индекса все пак все още са на положителна територия за годината, като Nasdaq се е повишил с 29%.
Инвеститорите бяха повлияни от икономически данни, които показаха, че глобалната икономика се охлажда, и ходовете в паричната политика на няколко централни банки, които биха могли да доведат до рецесия.
Тази седмица централните банки в Обединеното кралство, Швейцария, Норвегия и Турция повишиха лихвените проценти, а председателят на Федералния резерв Джером Пауъл каза на депутатите в Сената, че кампанията на Фед за борба с инфлацията вероятно не е приключила.
По-рано този месец членовете на Фед се съгласиха да задържат лихвените проценти непроменени след 10 поредни увеличения, които повишиха референтния процент до диапазон между 5% и 5,25%. Повечето от тях обаче прогнозираха още две увеличения тази година, което би довело лихвите до 22-годишен връх.
Цените на държавните облигации се повишиха, а доходността падна, като тази на 10-годишните съкровищни бонове на САЩ се установи на 3,737% от 3,797% в четвъртък. Цените на петрола продължиха скорошния си спад поради опасенията за забавяне на икономиката. Фючърсите на суровия петрол Brent се установиха на 73,85 долара за барел, спад от 0,4% в петък и 3,6% за седмицата.
Всички 11 сектора на S&P 500 затвориха на червено.
Акциите на производителите на чипове се представиха по-слабо след големите повишения в последните седмици заради еуфорията около изкуствения интелект. Индексът на полупроводниковия сектор PHLX падна с 4,5% за седмицата, регистрирайки спад от 1,8% в петък. Nvidia, най-добре представящата се акция в S&P 500 тази година, падна с 1,9%, а Advanced Micro Devices - с 0,6%.
Индексът на полупроводниците все още е нагоре с 38% за годината.
Един от икономическите показатели, отрезвил инвеститорите, беше индексът на мениджърите по покупките в САЩ - мярка за активността в секторите на производството и услугите – който се е понижил до 53 през юни от 54,3 през предходния месец.
Бизнес активността в Европа се е забавила рязко през юни поради отслабването на търсенето на услуги. Данните показаха и по-рязко от очакваното забавяне в Япония и Австралия.
Задълбочаващата се икономическа криза поставя ЕЦБ пред сериозна дилема През юни бизнес растежът в еврозоната се забавя, а рецесията в производството се задълбочава Водещите индекси на европейските фондови борси се понижиха и в последния работен ден на седмицата, продължавайки серията от четири поредни сесии на спад преди това.
Индексът Stoxx 600 отчете спад от 0,6% в следобедната търговия, като повечето сектори бяха на отрицателна територия. Акциите на компаниите в сектора на добив на нефт и газ се понижиха средно с 2,2% на фона на спадащите цени на петрола. Акциите на телекомите, дружествата в сектора на здравеопазването, както и на компаниите за храни и напитки поскъпнаха съответно с 0,4%.
Сред най-големите губещи беше германската Siemens Energy, чийто акции се сринаха с 36%, след като компанията влоши прогнозата си за очаквания финансов резултат за тази година поради проблеми в подразделението си за вятърни турбини.