Спад на печалбите в промишлеността задълбочава икономическата криза в Китай
Годишните печалби на китайските промишлени предприятия отбелязват двуцифрен спад през първите пет месеца, тъй като намаляването на търсенето свива маржовете. Това засилва надеждите за по-голяма политическа подкрепа за засилване на задъхващото се икономическо възстановяване след COVID.
Спадът на печалбите с 18,8% на годишна база се добавя към свиването с 20,6% през периода януари-април и очертава картина на икономика, която през май губи скорост на много фронтове, включително продажбите на дребно, износа и инвестициите в недвижими имоти, посочва Reuters. В същото време нивото на безработица сред младите хора достига нов връх от 20,8%.
Само през миналия месец приходите от промишлеността са се свили с 12,6% спрямо година по-рано, сочат данните на Националното статистическо бюро, публикувани в сряда. През април печалбите са намалели с 18,2%.
"Все още бавното възстановяване на промишлените печалби сочи за устойчиви трудности, пред които са изправени бизнес операциите", коментира У Чаомин, заместник-директор на Международния икономически институт Chasing.
Според него затрудненията на предприятията засилват необходимостта от повече политически мерки в помощ на компаниите.
Давайки известна надежда за обрат, производителите на автомобили отбелязват удвояване на годишната печалба през май, въпреки че скокът по-скоро отразява лошите резултати от миналата година, когато ограниченията заради пандемията удариха тежко бизнеса.
"Тъй като външната среда става все по-сложна и тежка, вътрешното търсене все още изглежда недостатъчно, което натежава върху по-нататъшното възстановяване на промишлените печалби", обяснява и статистикът от Националното статистическо бюро Сун Сяо, като отбелязва, че основата за съживяване на промишлените печалби все още не е стабилна.
Според разбивката на данните чуждестранните компании в страната са регистрирали 13,6% спад на печалбите за периода януари-май, докато местният частен производствен сектор - 21,3%. През изследвания период печалбите в 24 от 41 основни промишлени сектора са спаднали, като най-силно отстъпление от 92,8% е отчетен в индустрията за преработка на петрол, въглища и горива.
Повече политическа подкрепа
През последните седмици противоречивото възстановяване на втората по големина икономика в света накара S&P Global, Goldman Sachs и други световни агенции да намалят прогнозите си за растежа на Китай за тази година. Много икономисти обаче очакват Пекин да предприеме повече мерки за подкрепа, за да стабилизират икономиката, тъй като тя е изправена както пред натиск у дома, така и пред намаляване на търсенето на основните си чуждестранни пазари.
За да подкрепи несигурното възстановяване, миналата седмица Китай намали основните си референтни стойности за кредитиране за първи път от 10 месеца. Страната също така представи пакет от 520 млрд. юана за данъчни облекчения при покупка на превозни средства с алтернативно зареждане до края на 2027 г.
В речта си по време на лятното издание на форума в Давос, което се провежда в Тиендзин, премиерът Ли Цян е категоричен, че Пекин ще разгърне по-ефективни политически мерки за разширяване на вътрешното търсене.
Икономическият растеж на Китай през второто тримесечие ще бъде по-висок от този през първото, казва Ли и добавя, че като цяло се очаква да бъде постигната целта за растеж през 2023 г. от около 5%. Все пак правителството е възприело предпазлив подход към съживяването на икономиката на фона на продължаващите опасения относно дълга на местните власти в страната и други дългосрочни рискове.