Сочно от лабораторията: В Сан Франциско вече предлагат култивирано пилешко
Пилешко месо, получено в лабораторни условия от култивирани клетки, вече се предлага от Bar Crenn в Сан Франциско.
Шеф Доминик Крен изключва месото от менюто още през 2018 г. "заради въздействието на фабричното земеделие върху животните и планетата", според уебсайта на ресторанта, но не се притеснява да продава култивирано пиле.
Сега Bar Crenn предлага темпура от култивирано пиле, поднесена със сос айоли и гарнирано със зеленина и ядливи цветя. Ако си представяте, че може да влезете в заведението и просто да си го поръчате от менюто обаче, грешите, пише CNN.
Преди около две седмици Министерството на земеделието на САЩ даде разрешение на две марки - Upside Foods и Good Meat да произвеждат и продават култивирано пилешко месо.
Upside Foods проведе специален конкурс в социалните медии, за да определи кой ще може да опита продукта в Bar Crenn, но единствено през изминалата събота. Всеки клиент плаща символично 1 долар, за да опита пилето. Победителите също така могат да разгледат Центъра за инженеринг, производство и иновации на Upside Food.
Според Upside Foods в края на тази година вече ще има месечни вечери с продукта. Желаещите да го опитат ще могат да се запишат предварително на сайта на заведението.
Дебютът лабораторното пилешко в Bar Crenn е преминал и през поредица от одобрения, издадени от Министерството на земеделието на САЩ (USDA) и Администрацията по храните и лекарствата (Food and Drug Administration), които заедно регулират зараждащата се индустрия на култивираното месо.
Какво точно е безмесно месо?И защо превзема света?
Култивираното или лабораторно отгледано месо се разработва от животински клетки и се отглежда в огромни биореактори с помощта на хранителни вещества като аминокиселини.
Това става в производствено съоръжение, което много прилича на пивоварна. Когато си го представите, не мислете за хора в бели престилки и мрежички, които гледат през микроскоп, а за хора в бели престилки и мрежички, които се разхождат между гигантски вани.
Когато месото е готово, се изтегля от биореакторите и го премества по технологичната линия, обяснява CNN.
През ноември FDA издаде писмо "без въпроси" на Upside Foods, в което по същество се казва, че няма допълнителни въпроси относно безопасността на продукта и го счита за безопасен за консумация.
Good Meat получи подобно писмо през март. След това, през юни и двете компании получиха одобрението на USDA за своите етикети, на които трябва да пише "клетъчно култивирано", допълва CNN.
В края на миналия месец Службата за безопасност на храните и инспекция на Министерството на земеделието на САЩ (USDA) одобри заявленията на Upside Foods и Good Meat за "предоставяне на инспекция".
Според говорител на FSIS този вид заявления "се одобряват след строг процес, който включва оценка на системата за безопасност на храните на фирмата". Тези субсидии дават зелена светлина на двете компании да продължат с продажбите.
Тъй като месото от клетъчни култури е разработено от животински клетки, то не се счита за вегетарианско от Upside Foods или Good Meat.
Водещото предимство обаче е, че за отглеждането на месо в голям мащаб могат да се използват много по-малко земя и вода, отколкото при конвенционалното земеделие. От Upside Foods обясняват, че клетките, които събират от оплодено пилешко яйце, се съхраняват в клетъчната им банка и могат да се използват поне 10 години.
Селското стопанство, особено животновъдството, е отговорно за значителна част от емисиите на парникови газове, които допринасят за изменението на климата. Преразглеждането на тази система би могло да облекчи тежестта върху планетата.
Ако култивираното месо започне да се произвежда в големи мащаби, то може да предложи и решение за изхранване на нарастващото население на света, допълва CNN.