Индия - следващ Китай или суперсила със собствена траектория?
Следващият Китай ли е Индия? Този въпрос си задават много хора, които следят развитието на тази азиатска икономика през последното десетилетие. Въпреки някои трудности страната се представя все по-добре в редица индустрии и придобива собствен облик на все повече пазари.
Индия не е новият Китай, тъй като нововъзникващата суперсила марширува в ритъма на собствения си барабан и може да "се радва на няколко години с много висок растеж", смятат от Riedel Research Group.
"Аз съм много, много оптимистично настроен към Индия - тя прави всички правилни неща и има много голям шанс да надмине очакванията през следващите шест до 24 месеца", казва Дейвид Ридел, главен изпълнителен директор на компанията за капиталови проучвания и анализи, в имейл до CNBC. "Определено предпочитам Индия пред Китай. Икономиката на Китай е много по-голяма и това е забележителна промяна, тъй като Индия в исторически мащаб винаги се представя по-слабо от Китай."
Ридел също така твърди, че Индия е "много различна страна" от това, което е Китай днес и някога е бил. Страната успешно маневрира в капана на растежа на средните доходи с помощта на редица инструменти като монетизация и цифровизация на икономиката си, както и промяна в данъчната структура.
Капанът на средните доходи е ситуация на икономическо развитие, при която растящите икономики стагнират на равнището на средните доходи и не са в състояние да преминат в редиците на държавите с високи доходи.
"Мисля, че Индия има шанс да се радва на няколко години с много висок растеж и това трябва да търсят инвеститорите", смята още Ридел.
Според прогнозите на S&P Global и Morgan Stanley от декември миналата година Индия ще изпревари Япония и Германия и ще се превърне в третата по големина икономика в света до края на десетилетието.
А някои от основните сектори, на които азиатската страна разчита това да се случи, са аутсорсинга и финансите.
"Това наистина е десетилетието на експанзията на индийските финансови услуги", коментира Маниш Чохани, директор на Enam Holdings, пред CNBC. "Целият бизнес с взаимни фондове, банковият бизнес в частния сектор - те наистина имат десетилетие на растеж пред себе си."
По-слаби перспективи за Китай
От друга страна, траекторията на растежа на Китай може да не е толкова положителна, колкото беше преди, смятат анализаторите.
През следващите пет години Китай няма да бъде толкова силен, колкото беше през последните пет години, прогнозира Ридел, посочвайки като основни пречки високата безработица сред младите хора в градовете и нарастващия брой вериги за доставки, които се изместват от Китай.
През май младежката безработица в страната се повиши до рекордно високите 20,8% за младежите на възраст от 16 до 24 години.
Напоследък в Китай бяха регистрирани и редица по-слаби от очакваното икономически данни, които сочат, че темпото на растеж намалява. Фабричната активност в страната през юни отбелязва поредното си свиване, а непроизводствената активност е най-слабата, откакто Пекин изостави строгата си политика на "нулев ковид" в края на миналата година.
Въпреки това Ридел заявява, че е видял известни положителни знаци в някои потребителски и туристически отрасли.
"Аз не съм вечен песимист за Китай. Просто днес ми е по-трудно да намирам възможности там", казва в заключение той.