Срив на производствените цени в Китай, потребителските също остават ниски
Цените на производител в Китай са се понижили през юни с най-бързия си темп от 7 години и половина, докато потребителската инфлация достигна най-ниското си ниво от 2021 г. насам, съобщава Reutres, цитирана от БТА.
Агенцията допълва, че това дава основание на политиците в страната да използват повече стимули за съживяване на слабото търсене.
Импулсът на възстановяването на Китай след пандемията се забави след по-рязкото покачване, наблюдавано през първото тримесечие поради отслабване на търсенето на индустриални и потребителски продукти, което поражда опасения за устойчивостта на втората по големина икономика в света.
Индексът на цените на производител се понижава за девети пореден месец през юни, като производствените цени са с 5,4% по-ниски от година по-рано, съобщи Националното статистическо бюро (NBS). Това е най-стръмният спад на индикатора от декември 2015 г. Икономистите очакваха понижението да бъде в рамките на 5%, отбелязва Reuters. През май цените на производител се понижиха с 4,6% на годишна база.
Други официални данни показаха, че индексът на потребителските цени през юни е останал без промяна спрямо същия месец на миналата година. За май на годишна база бе отчетено повишение от 0,2%.
По-слабите от очакваното показания за инфлацията доведоха до спад на борсовите индекси в Азия.
Пекин си е поставил цел за средна потребителска инфлация през 2023 г. от около 3%, след като през 2022 г. цените се повишиха средно с 2%.