Ердоган: Пуснете Турция в ЕС, ако искате Швеция да влезе в НАТО
Турция ще обмисли да даде зелена светлина на кандидатурата на Швеция за присъединяване към НАТО в замяна на напредък по собствената си кандидатура за присъединяване към ЕС, заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган в понеделник преди ключовата среща на върха на членовете на алианса, пише Politico.
„Първо проправете пътя за Турция в Европейския съюз, а след това нека проправим пътя за Швеция, точно както проправихме пътя за Финландия“, каза турският лидер в реч в понеделник на летище „Ататюрк“ в Истанбул, преди да отпътува за срещата на върха на НАТО във Вилнюс, която започва утре.
Ердоган добави, че ще използва срещата на върха, за да повтори „нашия призив към съюзниците, които налагат санкции и ограничения на Турция, бързо да се откажат от тази грешка“.
„Вярваме, че прекратяването на войната със справедлив и траен мир възможно най-скоро ще улесни допълнително процеса за членство на Украйна в НАТО“, продължи той.
В двустранен разговор с президента на САЩ Джо Байдън в неделя вечерта турският президент призова страните-членки на ЕС да изпратят „ясно и силно послание“ в подкрепа на присъединяването на Анкара към 27-членния блок.
При драконовски мерки: Какво ще обсъждат лидерите на НАТО във ВилнюсСред темите са разногласията за членството на Украйна и присъединяването на Швеция
В отговор на изказването на Ердоган Европейската комисия заяви, че присъединяването към ЕС и към НАТО са два различни процеса, предаде кореспондентът на БТА Николай Желязков.
ЕС има много структуриран процес на разширяване и ясни стъпки, които трябва да се изминат от всички кандидати за присъединяване и онези, които желаят да станат кандидати, каза говорител на ЕК. Той добави, че през октомври се очаква да бъдат представени следващите доклади на комисията за напредъка на страните, очакващи членство в ЕС. По неговите думи се предвижда и доклад за Турция.
Турция получи статут на кандидатка за членство в ЕС през 1999 г., но оттогава напредъкът е в застой. Брюксел настоява, че Анкара се бави с ключови реформи в съдебната система и правомощията на президентския кабинет през последните години.