Асен Василев: Токът за бита няма да поскъпва от началото на 2024 г.
Цената на електроенергията за бита няма да скочи от началото на следващата година.
Това заяви министърът на финансите Асен Василев, цитиран от БТА.
Думите му бяха подкрепени от премиера Николай Денков и министъра на енергетиката Румен Радев.
Има много и разнообразни механизми цената на тока да не скача, каза Асен Василев. Бизнесът не е на регулиран пазар и продължава да плаща не повече от 200 лева на мегаватчас, припомни той.
В началото на 2026 година цената на тока ще се определя от инвестициите, от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и дали ще има нова атомна централа, каза премиерът Николай Денков.
От 2025 г. ще има модел за либерализация на пазара на тока за бита. Ще се подготви проект на наредба за компенсиране на уязвими потребители.
Целта ни е да не се правят фалшиви парични потоци, от които само банките да печелят. Работим с регионалното и социалното министерство по тази тема, каза министърът на енергетиката.
БТА припомня, че ключови промени в Закона за енергетиката, които са публикувани за обществено обсъждане, предвиждат пълна либерализация на пазара на едро на електроенергия до края на 2023 г. при запазване на битовите потребители на регулиран пазар до 2026 г.
Със законопроекта се въвеждат дефиниция и критерии за енергийна бедност, и приоритетно третиране на тези домакинства при финансиране на проекти за енергийна ефективност.
В съответствие с европейски регламент, допускащ спешна намеса на държавите за справяне с високите цени на енергията, законопроектът предвижда, че регулираните цени за бита могат да се определят и под себестойност в период на криза. В тези случаи разходите на крайните снабдители и търговците подлежат на компенсиране.
Асен Василев съобщи още, че целта, която са си постали с ръководството на парламента, е до края на септември всички закони по Плана за възстановяване и устойчивост, свързани с второ плащане, да бъдат приети.
Част от законите са приети на първо и чакат второ, а част от законите, които не бяха даже разработени като Закона за енергетиката, са разработени и качени за обществено обсъждане с идеята да влязат в началото на септември в парламента, посочи министърът.
Той допълни, че в ускорени срокове се работи по останалите мерки, които не са законодателни, така че всички или почти всички да са готови до края на септември.
Става въпрос за мерки, свързани например с комисията за енергиен преход, нейният доклад да бъде изготвен и публично обсъден, част от възлаганията, които са забавени, да бъдат направени или разработени, съответните поръчки да бъдат пуснати по Плана за възстановяване и устойчивост, отбеляза той.
Това би ни позволило, ако към края на септември сме готови с по-голямата част от условията за второ плащане, да поискаме второ плащане и да го получим в рамките на годината, каза Асен Василев. Той добави, че работата с парламента е изключително интензивна и важна в този процес.
Относно средствата, които страната очаква по Плана за справедлив преход за въглищните региони, Асен Василев каза, че се работи изключително интензивно по нова версия на плана, която да бъде обсъдена с хората в региона.
Той добави, че целевата дата е към края на септември тази нова версия да бъде готова и изпратена към Европейската комисия, така че да можем до края на годината да имаме одобрен и приет план и да не се загубят средства.
Министърът обясни, че няма връзка между предоговарянето и второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Второто плащане не съдържа елементи, които парламентът иска да бъде предоговорени. Единствените енергийни елементи, които второто плащане съдържа, е докладът на комисията за енергиен преход, което не е част от това, което парламентът е заложил, отбеляза Василев.
Елементите, които се предоговарят, са от трето плащане нататък. Така че ние можем да си изпълним всички ангажименти по второ плащане, без да нарушим решението на парламента, тъй като те не влизат в колизия, и да си получим средствата, и паралелно да върви предоговарянето, което ще отнеме по-дълъг период от края на септември, допълни Асен Василев.
Проблемите, които бяха свързани с неправилното бюджетиране, вече са решени, увери той и добави, че страната има бюджет, който е адекватен, с 3% дефицит, запазени и надградени социални плащания и без увеличение на данъчната тежест.
Новите ръководства на НАП и Агенция "Митници" за последните малко под 60 дни успяха да съберат около 2 млрд. лв. повече приходи, отколкото държавата направи разходи, посочи Василев.
Заварихме хазната на дефицит от 1,2 млрд. лв., в момента е на излишък от 500 млн. лв и това показва, че всъщност тези средства винаги са били там, въпросът е бил да се съберат данъците, допълни финансовият министър.