Автоматизация на българската индустрия – бавно, но устойчиво
Производителят на хирургически роботи Intuitive инвестира 80 млн. лв. в своя фабрика за 3D ендоскопи в Първомай. Дългогодишни чуждестранни инвеститори продължават да се разрастват - Schneider Electric например увеличава инвестицията си с над 60 млн. евро. В същото време куриерската компания „Спиди“ автоматизира разпределителните си центрове, а BGRobots създава линия за автоматизирано заваряване на шасита за електромобилите за българския производител „Син Карс“.
Всички тези данни, публикувани в тазгодишния доклад на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), показват, че секторът на автоматизацията и роботизацията у нас продължава да се развива на всички нива – индустриално приложение, създаване на технологии и привличане на чужди инвестиции.
Макар и бавно, по оценка на асоциацията, той следва устойчива възходяща траектория, което е следствие и от динамиката на цялата българска икономика.
„2022 г. беше една от най-динамичните за икономиката на страната, след като България завърши на първо място по ръст на износа в ЕС. Държавата сертифицира много компании - шест от тях като инвеститор клас А. Една от инвестициите превърна „Тракия икономическа зона“ в един от водещите производствени хъбове за е-велосипеди в Европа. Много компании увеличават своите производствени площи“, обясни пред Profit.bg Кристиян Михайлов, съосновател, член на УС и секретар на PARAi, и акцентира, че членовете на асоциацията са интегрирали 73 робота в своята дейност в рамките на година.
Катализатори и предизвикателства
За поредна година основният катализатор за интеграцията на решения за автоматизация в българската индустрия, посочват от PARAi, е нуждата от технически служители, които да поддържат всички производствени съоръжения.
„Работната ръка става все по-голям проблем. Именно това е една от основните причини да се търси автоматизация. Едновременно с това компаниите искат да продават продуктите си извън България, а за целта трябва да са конкурентноспособни – нещо, което автоматизацията може да осигури“, казва Кристиян Михайлов, като акцентира, че изкуственият интелект също е фактор, особено в логистичната сфера и туризма.
Проучването на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, проведено сред 23 компании, дава по-конкретна представа - липсата на работна ръка е основната причина за автоматизация за 73.9% от респондентите.
Увеличаване на производството и нуждата от повишение на качеството са останалите основни мотиви за автоматизация, а близо 50% от запитаните посочват, че нямат определен бюджет в тази посока през следващата една до три години.
По отношение на предизвикателствата, Кристиян Михайлов посочва три основни - високата първоначална инвестиция, по-малката гъвкавост спрямо човешкия труд и липсата на хора с умения за програмиране на роботи.
Това обаче има и добра страна, тъй като отваря вратата за още една важна част от екосистемата - системните интегратори, които помагат на компаниите да внедряват нужните им решения.
Но въпреки тези подводни камъни, в България не само се интегрират системи за автоматизация и роботизация на процеси, но и се създават такива, доказва тазгодишното издание на доклада „Българските успехи в роботиката и автоматизацията през 2022“ на PARAi.
„В рамките на миналата година японската компания NIDEC, която проектира инвентори за хибридни и напълно електрически превозни средства, откри R&D център, като инвестицията е в размер на 3,5 млн. долара. До края на годината в него трябва да работят повече от 100 специалисти. Друга глобална компания – Festo, пък откри нов офис и изпитателна лаборатория за нуждите на индустрията и глобалните високотехнологични продукти“, дават пример от асоциацията.
Относно бъдещето, от PARAi са категорични, че България ще продължи да привлича инвестиции в сферата на роботиката и автоматизацията, а българската индустрия все повече ще припознава в тези технологии решение за много свои проблеми.
Иван Гайдаров