Само през тази година европейските предприятия ще похарчат 227 милиарда долара за „Интернет на нещата“ (IoT), тъй като инициативите за намаляване на разходите, свързани с тази технологична концепция, стимулират разходите за технологии и услуги, съобщава Telecoms.

Това число идва от IDC, която също така прогнозира, че разходите, свързани с IoT, ще продължат да се увеличават с петгодишен комбиниран годишен темп на растеж (CAGR) от 11%, за да достигнат почти 345 млрд. долара до 2027 г.

Тези големи суми трябва да са добра новина за многобройните участници във веригата за създаване на стойност в областта на „Интернет на нещата“, включително телекомуникационните оператори и производителите на оборудване. Особено показателно е, че въпреки продължаващата икономическа несигурност на континента, очакванията са за много висок темп на растеж в следващите години.

Цифровите близнаци се превръщат в основа за индустриалната метавселена Технологията представлява непрекъснато актуализирани в реално време виртуални 3D изображения на продукти от физическия свят

До известна степен именно тези икономически проблеми всъщност са двигател на пазара. IDC отбелязва, че развитието на IoT в Европа "отразява развиващите се инвестиционни цели на предприятията в областта на цифровата трансформация, свързани с намаляване на разходите, оптимизиране на процесите, автоматизация и подобряване на обслужването на клиентите".

Или казано по друг начин, много от причините, поради които предприятията внедряват IoT, са свързани с намаляване на разходите по един или друг начин.

От друга страна, икономическите трудности задържат пазара в някои области. Поне засега.

Отстъпление в ЦИЕ

Инвестициите на компаниите от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) са значително по-ниски от средните за общия европейски пазар, обясняват от IDC, цитирани от Telecoms, като добавят, че темповете на растеж през прогнозния период се очаква да бъдат едноцифрени.

Метавселената вече се доказва в производството и промишлеността 80% от промишлените предприятия, внедрили подобни проекти, смятат, че те ще имат силно въздействие върху дейността им


През последните три години много от инвестициите са били спрени заради пандемията от Covid-19, войната в Украйна и макроикономическия натиск като цяло, сочат данните на анализаторската компания. Въпреки това експертите виждат, че предстои подем: „Инвестициите в „Интернет на нещата“ в Централна и Източна Европа ще започнат да се ускоряват до края на прогнозния период, отново заради фактори, свързани с намаляване на разходите, оптимизация и възможности за управление и мониторинг“.

"Поради несигурния макроикономически контекст се очаква европейските организации да продължат да усещат натиск върху бюджетите си, като допълнителните инвестиции ще бъдат ограничени в краткосрочен и средносрочен план", казва Александра Ротару, старши анализатор в Европейския екип за данни и анализи на IDC. "Въпреки това IoT ще остане важен инструмент за подобряване на производителността и ефективността и за увеличаване на възможностите за автоматизация. „Интернет на нещата“ ще продължи да бъде ключова област за инвестиции, помагайки на организациите да намалят разходите и да повишат производителността въпреки предизвикателствата."

Катализиращи индустрии и технологии

Анализаторската компания идентифицира обичайните ключови области, които стимулират приемането на IoT. Според нея разходите в Европа ще бъдат движени от инвестиции от страна на организациите в сферата на производството, комуналните и професионалните услуги, като основните случаи на използване включват управление на производствените активи, автоматизация на процесите и инфраструктура за интелигентни сгради.

Бизнес и технологии – шест прогнози на Deloitte за 2023ИТ е постоянна еволюция на иновации в областта на взаимодействието, информацията и изчисленията и тя продължава

Най-бързото внедряване на „Интернет на нещата“ ще се случи в области като управление на напояването в сектора на земеделието и управление на автопаркове в транспортния сектор.

От технологична гледна точка двигател на инвестициите се очаква да продължат да бъдат модулите и сензорите, свързани с IoT, следвани от прилежащите им услуги, заявяват от IDC, като дават пример с поддръжката на индустриален хардуер, вертикалните услуги за аутсорсинг на бизнес процеси, инфраструктурата-като-услуга (IaaS) и данните-като-услуга.

Най-бързо растящата област на технологични инвестиции ще бъдат широкообхватните мрежи с ниска консумация на енергия (LPWAN), които ще се окажат критична област за доставчиците на телекомуникационни услуги през следващите години, отбелязват още от IDC.

Данните показват също така, че в момента в европейското IoT пространство „се въртят много пари и това вероятно ще остане така през следващите години“. Въпреки това между различните участници в индустрията - телекомуникационни оператори, доставчици, специализирани компании и т.н., има голяма конкуренция за част от тези инвестиции.

„Свързаността винаги ще бъде изискване, което е добра новина за телекомите, но завладяването на по-голяма част от пазара ще продължи да бъде предизвикателство“, предупреждават от IDC.