Защо секторът на недвижимите имоти в Германия е в криза и защо това е важно
Германия дълго време се възползваше от ерата на евтините пари, която подхранваше десетилетния бум на недвижимите имоти, но сега секторът се сблъсква с голям обрат в ситуацията.
При последните признаци на стрес в сектора най-голямата германска група за недвижими имоти Vonovia отчита многомилиардни загуби и отписвания в евро, а ръстът на работните места за строителни работници е в застой, съобщава Reuters и изброява няколко ключови въпроса, свързани с развитието на кризата в сектора в икономика №1 на Европа:
Защо е важна Германия?
Слабост в сектора на недвижимите имоти се прояви и в САЩ и Швеция, но Германия е важна, защото е най-голямата икономика в Европа и най-големият пазар за инвестиции в недвижими имоти на континента. По данни на Германската федерация за недвижими имоти секторът съставлява приблизително една пета от икономическото производство и създава едно от десет работни места в страната.
Колко зле е ситуацията
През първата половина на годината новото строителство в Германия рязко намалява - с 47% в сравнение със средното за последните две години, а новите разрешителни за строеж са намалели с 27% през първите пет месеца.
Германия привлече инвестиция от TSMC. Търсят се 10 хиляди работнициТайванският производител на чипове TSMC съобщи, че ще инвестира 3,5 милиарда евро във фабрика в Германия
Цените на жилищата също са спаднали през първото тримесечие с най-много, откакто германската статистическа служба започва да събира данни - с 6,8% спрямо година по-рано.
През септември данните ще покажат до каква степен се запазва тенденцията и ще хвърлят светлина върху състоянието на работните места в строителството, посочва още информационната агенция.
"Настоящата криза със сигурност ще продължи още известно време", казва и Свен Карстенсен, главен изпълнителен директор на Bulwiengesa, компания за консултации и анализи в областта на недвижимите имоти.
Какво стои зад кризата?
Основният фактор е внезапното и бързо повишаване на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка, която се бори с най-високите нива на инфлация от десетилетия насам, но има и още нещо - разходите за строителство също нарастват, а търсенето на офиси и търговски площи намалява след пандемията.
Еврозоната на здрача: Франция и Испания вървят нагоре, Германия буксуваРастежът във Франция се дължи основно на износа, в Испания - на външното търсене, включващо чуждестранния туризъм
Войната в Украйна също спомага германските имоти да изглеждат по-рискови за чуждестранните инвеститори.
"Ако сте инвеститор от Близкия изток, Германия ви се струва доста близка до Украйна. Те казват: "Искам да насоча парите си към САЩ и Азия, а не към Германия", дава пример Флориан Швалм, консултант в EY.
Какво следва?
Германия, чието население напоследък се увеличава, тъй като в страната се стичат милиони мигранти и бежанци от Украйна, има за цел да строи 400 000 апартамента годишно, но изпитва затруднения да постигне тази си цел. Затова и на 25 септември е насрочена среща на всички заинтересовани страни с канцлера на страната Олаф Шолц, на която ще се търсят решения.