Американските борсови индекси се повишиха леко в четвъртък, след като нови данни, показващи охлаждане на инфлацията, върнаха оптимизма на инвеститорите относно вероятността Федералният резерв да спре увеличаването на лихвените проценти, пише The Wall Street Joiunal.

S&P 500 спечели по-малко от 0,1%. Dow Jones Industrial Average добави 0,2%, или близo 50 пункта. Nasdaq Composite се покачи с 0,1%.

Walt Disney поведе S&P 500, покачвайки се с 4,9%, след като развлекателният гигант обяви, че ще повиши цените на своите стрийминг услуги и ще предприеме мерки срещу споделянето на пароли. Акциите на компанията отбелязаха най-добрия си еднодневен процентен ръст от миналия ноември.

Акциите на Capri Holdings, компанията майка на Versace, поскъпнаха с 56%, след като модната група се съгласи да бъде закупена от собственика на Coach Tapestry. Акциите на Tapestry паднаха с 16%.

На дълговите пазари референтната доходност на 10-годишните държавни облигации на САЩ се повиши до 4,081% от 4,011% в сряда.

Суровият петрол Brent падна с 1,3% до 86,40 долара за барел.

Инфлацията в САЩ се е повишила по-малко от очакваното през юлиНа годишна база базисната инфлация също е малко под консенсусната оценка на Dow Jones за 4,8%

Ценовият натиск в САЩ e продължил да намалява през юли като индексът на потребителските цени се е повишил с 0,2% спрямо предходния месец и с 3,2% спрямо година по-рано, съобщи Министерството на труда в четвъртък. Данните до голяма степен съответстват на очакванията на икономистите.

Много инвеститори сега смятат, че това може да възпре Фед от повишаване на лихвените проценти на следващото му заседание през септември. От миналата година централната банка повишава на САЩ агресивно референтната си лихва, която е на най-високото си ниво от 22 години. Бързото покачване на лихвените проценти смаза акциите миналата година и продължава да надвисва над пазарите.

Инвеститорите анализираха и седмичните молби за безработица в САЩ, разглеждани като индикатор за съкращенията, които са се увеличили до 248 000 през седмицата, приключила на 5 август, съобщи Министерството на труда в четвъртък. Икономистите очакваха 230 000 молби, което може да означава предстояща слабост за пазара на труда.

Въпреки че членовете на Фед виждат някои обнадеждаващи признаци, че ценовият натиск отслабва, американската икономика досега се противопоставяше на очакванията за значително забавяне. Председателят на Джером Пауъл по-рано коментира, че централната банка на САЩ търси допълнително смекчаване на пазара на труда, което обаче включва и по-бавен растеж на заплатите.

Да вдигаш или не: Германия поставя ЕЦБ пред сложна дилемаПроблемите в страната спъват растежа в еврозоната като цяло и заплашват да я тласнат към рецесия

Основните индекси на водещите европейски фондови борси също закриха вчерашната сесия в зелено. Общоевропейският Stoxx 600 се повиши с 0,8%, като най-голям ръст отчетоха акциите на производителите на домакински стоки, които скочиха с 2,2%. Акциите на миннодобивните компании обаче изтриха 0,9% от пазарната си стойност.