Какъв е животът на шпионите, след като бъдат разкрити?
Някои шпиони са твърде важни, за да бъдат оставени от ръководителите си да гният в чужд затвор, след като са били заловени, и се търгуват в размяна на шпиони.
Друг път ловците на шпиони не са склонни да обмислят сделка, защото предателството е толкова голямо, че дългата присъда в затвора изглежда заслужена.
Или пък шпионите са толкова нископоставени, че техните манипулатори не се интересуват какво ще се случи с тях, пише Politico, отбелязвайки, че темата за шпионажа се е върнала в заглавията, след като трима български граждани бяха обвинени в Обединеното кралство за шпионаж в полза на Русия.
Изданието разглежда какво се е случило с други шпиони, които са били разкрити, започвайки с Анна Василиевна Кушченко (известна още като Анна Чапман).
Животът на бившият руски спящ агент, чиято огнена коса завладя американската и британската таблоидна преса, се оказва доста бляскав и доходоносен.
Чапман, която взема фамилията си от британец, за когото е омъжена за кратко, е почетена при завръщането си у дома, след като беше изтъргувана преди повече от десетилетие в най-голямата размяна на шпиони от края на Студената война.
Съединените щати освободиха 10 руснаци, включително Чапман, а Кремъл предаде Сергей Скрипал, офицер от руското разузнаване, осъден за шпионаж в полза на Великобритания, плюс още трима души.
Чапман и нейните колеги спящи агенти се срещнаха с Владимир Путин при пристигането си и според сведенията са пели заедно патриотични песни. След това на много от тях бяха дадени добре платени консултантски позиции в държавни компании.
Чапман първоначално е назначена за съветник на главния изпълнителен директор на руска банка, но след това тя става модел, моден дизайнер, телевизионен водещ и предприемач.
Андрей Безруков, известен в САЩ като Доналд Хийтфийлд, който също се върна при същата размяна, става академик в Университета за международни отношения в Москва.
Генерал Суровикин Той не се е появявал публично от неуспешния бунт на
Politico припомня и за тримата шпиони от скандалния кръг Cambridge Five – Ким Филби, Гай Бърджис и Доналд Маклийн – успели да избягат в Москва. Ролите им на двойни агенти все още преследват британското разузнаване – и тримата мъже са издънки на висшата британска класа, смятани за напълно надеждни.
За разлика от Чапман, никой от тях няма бляскав живот в сивия Съветски съюз. КГБ няма доверие на Филби, който през първите няколко години след завръщането си е държан под домашен арест. Неговият най-близък контакт в КГБ, Михаил Любимов, ръководил службите на КГБ във Великобритания и Дания по време на Студената война, казва по-късно, че руснаците са се опасявали, че Филби може да избяга обратно във Великобритания, подтикван от скука и носталгия.
Това вероятно не е бил неуместен страх – на Филби са му липсвали крикетът и луксозните магазини Harrods и Fortnum & Mason. По-късно му е дадена второстепенна роля в обучението на новобранци в КГБ и му е позволено да напише цензурирана книга с мемоари.
Бърджис и Маклийн също се борят да се адаптират към живота в Съветския съюз. Разпуснатият живот на Бърджис, подхранван от алкохол, става все по-объркан. Маклийн е по-дисциплиниран и по-успешно асимилиран в Съветския съюз, служейки като експерт по икономическата политика на Запада и британските външни работи. Той също започва да пие много. Съпругата му Мелинда го напуска и отива при Филби, преди да се върне на Запад.
Охранителят на британското посолство в Берлин Дейвид Балантайн Смит, родом от Пейсли в Шотландия, в момента излежава 13-годишна присъда, след като е признат за виновен в шпионаж в полза на Русия. Той е копирал секретни документи, които намирал в незаключени шкафове и на бюра в посолството в Берлин.
Олдрич Еймс от ЦРУ и Робърт Хансен от ФБР са арестувани през 90-те години. Хансен е шпионирал за съветските и руските разузнавателни служби от 1979 г. и предателството му е описано от прокурорите като „вероятно най-лошата катастрофа на разузнаването в историята на САЩ“.
Той продава хиляди строго секретни документи за ядрените стратегии на САЩ, развитието на технологиите за военни оръжия и американските програми за контраразузнаване.
Еймс предоставя имената на агенти на КГБ, работещи тайно за Вашингтон, които са екзекутирани след разобличаването им.
От 2002 г. до смъртта си тази година през юни на 79-годишна възраст, Хансен е в затвор с максимална сигурност в Колорадо, държан в изолация 23 часа на ден.
Еймс, сега на 82 години, излежава доживотната си присъда в затвор със средна степен на сигурност в Индиана.