Китай изненада инвеститорите, като реши да не намалява важен лихвен процент, който оказва влияние върху ипотечните кредити, което според икономисти ще затрудни съживяването на доверието в проблемния сектор на недвижимите имоти в страната, който влошава перспективите пред втората по големина икономика в света.

В понеделник Китайската народна банка (КНБ) запази основния си лихвен процент по петгодишните кредити, който възлиза на 4,2%, като същевременно намали основния си лихвен процент по едногодишните кредити с 10 базисни точки от 3,55% на 3,45%.

Намаляването на едногодишния лихвен процент беше широко очаквано, но липсата на действия по отношение на петгодишния лихвен процент не беше. Почти всички анализатори, анкетирани от Reuters, прогнозираха, че петгодишният лихвен процент, който служи за референтен лихвен процент по ипотечните кредити, ще бъде намален с поне 15 базисни точки.

Резултатът e "неубедителен", казват Джулиан Еванс-Причард и Зичун Хуанг от Capital Economics пред CNN.

"Сам по себе си последният кръг от намаления е твърде малък, за да окаже голямо въздействие", смятат те. "Това засилва мнението ни, че е малко вероятно китайският централен трезор да предприеме много по-големи намаления на лихвите, които биха били необходими за съживяване на търсенето на кредити."

Доларът с върхови за годината нива спрямо йената, азиатските индекси падатЯпонският Nikkei се понижава с 0,5%, дори когато износителите получават подкрепа от слабата йена


Петгодишният лихвен процент определя лихвите, които търговските банки начисляват на най-добрите си клиенти, и служи като референтна стойност за кредитирането на домакинствата и предприятията. Едногодишният лихвен процент засяга повечето нови и непогасени кредити, докато петгодишният оказва влияние върху ценообразуването на по-дългосрочните заеми, като например ипотечните кредити.

Намаляването на лихвения процент би намалило цената на заемите за тези, които теглят кредити или изплащат лихви, посочва още CNN и посочва:

„Акциите в Хонконг и континентален Китай, както и китайската валута, отслабнаха във връзка с новината. Хонконгският Hang Seng (HSI) се търгуваше с 1,5% по-ниско, навлизайки все по-дълбоко в мечи пазар, докато Shanghai Composite (SHCOMP) се понижи с 0,5%. Китайският юан е загубил близо 6% спрямо долара досега през тази година, тъй като има опасения за бъдещето на китайската икономика, която миналата седмица отчете още един месец на слаби икономически данни“.

Освен с кризата в сектора на недвижимите имоти, Китай се бори с дефлация, по-слаб износ и рекорднат безработица сред младите хора.

Далеч от достатъчно

Икономистите очакваха намаляване на основния лихвен процент по кредитите, след като миналата седмица Китай направи изненадващо намаление на друг лихвен процент - средносрочното кредитно улеснение. Във вторник той го понижи с 15 базисни пункта до 2,5%.

Втората икономика в света изпада в дефлацияВъзстановяването на китайската икономика се забави след добрия старт в начало през първото тримесечие


Но дори ако китайската централна банка беше отговорила на очакванията, намалявайки лихвите с очакваната ставка, това "далеч нямаше да е достатъчно, за да стимулира растежа", заявяват и анализатори на Goldman Sachs.

В неделя централната банка съобщава, че в края на миналата седмица е провела среща с държавни търговски банки, правителствени агенции и други институции, за да обсъди необходимата политическа подкрепа.

По време на срещата икономическото възстановяване на Китай е било описано като настъпващо на вълни и част от "зигзагообразен" процес, се казва в съвместно изявление с регулаторите на финансите и ценните книжа.

"Големите финансови институции трябва да поемат инициативата да действат и да увеличават заемите, а големите държавни банки трябва да продължат да играят подкрепяща роля", заявяват те.

"Трябва да обърнем внимание на поддържането на темпа на стабилно нарастване на кредитите, да направляваме правилно колебанията в кредитирането и да засилим стабилността на финансовата подкрепа за реалната икономика."

Нарастващи главоболия

Съобщението от понеделник засилва опасенията относно състоянието на китайската икономика.

Китайският износ спада с най-силни темпове от февруари 2020 г.Взети заедно, данните за Китай и други части на Азия предполагат, че забавянето на глобалния растеж започва да хапе по-силно


В понеделник UBS понижава икономическата си прогноза за страната, като заявява, че сега очаква растеж от 4,8% за 2023 г. и 4,2% за 2024 г. За сравнение, предишните прогнози бяха съответно за 5,2 % и 5 %.

Понижението е направено "в светлината на по-дълбокия и по-продължителен спад в сектора на недвижимите имоти и отслабващото глобално търсене", заявява в изследователски доклад икономистът за Китай Тао Уанг. "Икономическият растеж на Китай се забави от април насам, тъй като спадът в сектора на недвижимите имоти се задълбочи. Политическата подкрепа от страна на правителството вероятно е по-малка, отколкото беше посочено в началото на годината, и по-малка, отколкото очаквахме."

Миналата седмица официалните данни показаха, че потребителските разходи, фабричното производство и инвестициите в дълготрайни активи са се забавили още повече през юли в сравнение с предходната година. Същевременно китайският износ през този месец претърпя най-големия си спад от повече от три години, посочва в заключение CNN.