Почивка по руски: Туристи ходят на море в Крим без страх от бомби и дронове
Преди няколко години Виктор Моторин от Сибир можеше да хване самолет и 4 часа по-късно да е в Крим на почивка.
Сега той трябва да лети първо до Москва, а след това да прекара ден и половина във влака.
Войната в Украйна затруднява достъпа на много граждани до любимите им летни места в черноморския регион Крим, който Москва завзе и анексира през 2014 г., пише в материал по темата Reuters.
За някои руснаци безопасността е фактор със сериозно значение, особено след двете големи украински нападения от октомври миналата година срещу 19-километровия Кримски мост, свързващ Русия с полуострова по шосе и железопътна линия.
Туристите са привлечени от естествената природа и скалистото крайбрежие на Крим още от царско време, но сега изборът на място за почивка се усложнява от няколко фактора, свързани с войната. Санкциите прекъснаха полетите до Запада, а слабата руска рубла повиши цената на пътуванията до други популярни дестинации като Турция и Тайланд, отбелязва Reuters.
Търговското въздушно пространство над Крим е затворено, откакто Русия започна така наречената "специална военна операция" в Украйна през февруари 2022 г., което означава, че посетителите трябва да пристигнат с кола или с влак. Трудните пътувания често се усложняват от дългите опашки на моста.
Но след като преценява тези опасения, Моторин от Западен Сибир решава, че ежегодното му пътуване все пак е риск, който си заслужава да бъде поет.
"Изчислихме, че е достатъчно безопасно, особено след като мои колеги вече бяха дошли тук през юни. Те казаха, че всичко е спокойно и няма никакви проблеми на Кримския мост. Стоките, цените, всичко е както преди", казва той.
"Дойдохме с влак: отне ни два дни и четири часа – много дълго тази година, защото се страхувахме да вземем колата. Това е петата година, в която идваме тук на почивка", казва Олга Морскова от Рибинск, северно от Москва, на около 1370 км от Крим.
Алексей Волков, председател на Националния съюз на хотелиерската индустрия, обяснява, че броят на туристите в Крим се очаква да намалее с 20-30% тази година до 6-6,5 млн. души.
"Особеното през тази година са трудностите, причинени от специалната военна операция и новите предизвикателства за хотелиерската индустрия и местните жители, когато извънредните ситуации се случват по-често", допълва той.
"Това е най-трудният сезон за последните девет години, в които сме част от Русия", казва още той визирайки анексирането през 2014 г., което се счита за незаконно от повечето държави и което Украйна държи да отмени.
В други руски черноморски курорти, където рискът от нападения е по-малък, се наблюдава повишено търсене.
Според Волков заетостта на хотелите в Сочи е 100%, а дори в пристанищния град Новоросийск е отчетен 6% ръст на посетителите.
По думите му по-малкият брой посетители в Крим е довел до повече в Калининград на Балтийско море и Дагестан в руския регион Северен Кавказ.
За едно руско семейство обаче, изборът на Крим като дестинация за почивка се оказва фатален.
Мъжът и жената загиват, а 14-годишната им дъщеря е ранена, след като колата им е застигната от експлозия, докато преминават по моста на 17 юли, пътувайки през нощта, за да избегнат задръстванията.
Ръководителят на украинската служба за сигурност SBU Василий Малюк по-късно пое отговорност за нападението, както и за предишното, което причини сериозни щети на моста през октомври миналата година.
Миналата седмица руското министерство на отбраната заяви, че неговите сили са унищожили 42 безпилотни летателни апарата, изстреляни от Украйна над Крим, за един ден. Назначеният от Русия губернатор заяви, че в понеделник са свалени още два.
Въпреки близостта на войната, някои руснаци се стремят да омаловажат опасностите или да ги отхвърлят напълно.
"Не, абсолютно никакви страхове. Отидохме, без да се замисляме, не се страхуваме от нищо, всичко е наред", казва Александър Семашко от Ставропол, Южна Русия. "Целта на нашето пътуване, разбира се, е да си починем и да подкрепим руските туроператори, хотелиери и руския туризъм, без съмнение.", допълва той.
Сергей Ленков от Вологда, северно от Москва има доверие в руските системи за противовъздушна отбрана. "Няма никакви рискове. Небето ни е защитено, така че няма за какво да се притесняваме", категоричен е той.