Акциите на Tesla повишиха американския фондов пазар в понеделник, до голяма степен благодарение на шума около суперкомпютъра, наречен Dojo.

И трите индекса отвориха на зелено и завършиха търговската сесия на положителна територия, възстановявайки част от загубите от миналата седмица.

Широкият S&P 500 се покачи с 0,7%. Технологичният Nasdaq Composite добави 1,1%. Dow Jones Industrial Average спечели 0,3%, или приблизително 87 пункта.

Tesla беше основният победител в понеделник, водейки S&P 500 с 10% ръст, след като Morgan Stanley заяви, че суперкомпютърът, който автомобилният производител разработва, за да анализира огромните количества визуални данни, необходими за автономното шофиране, може да добави 500 милиарда долара към стойността на компанията.

Обратно към корените: Технологичните гиганти разработват собствени чиповеНа фона на глобалния недостиг на чипове все повече технологични гиганти предпочитат да не разчитат на външни доставчици и планират производство на собствен хардуер

Технологичните акции като цяло завършиха смесено

Ръст от 3,5% на акциите на Amazon.com ги тласна до най-високата им цена на затваряне от август 2022 г., според пазарните данни на Dow Jones.

Производителят на чипове Nvidia отстъпи с 0,9%, удължавайки нестабилното си представяне през септември, докато Advanced Micro Devices падна с 0,7%.

Акциите на Qualcomm се повишиха с 3,9%, след като компанията сключи тригодишна сделка за доставка на 5G чипове на Apple, поредният знак, че усилията на производителя на iPhone да ги прави вътрешно все още не са дали резултат.

Apple постигна печалба от 0,7%, обръщайки загубите от миналата седмица, ден преди да представи най-новата си гама iPhone.

iPhone 15 идва във вторник. Какво да очакваме от Apple?Освен новите си модели смартфони се очаква компанията да представи и нова операционна система

Акциите на петролните и газови компании отново са горещи

Енергийният сектор се представя най-добре сред 11-те сегмента на S&P 500 през това тримесечие с ръст от 11%, докато референтният индекс е добавил 0,8%, посочва The Wall Street Journal.

Акциите на Halliburton са добавили 25%, тези на Marathon Petroleum MPC са спечелили 32%, а ConocoPhillips са напреднали с 16% през същия период. От началото на годината досега енергийният сектор е нараснал с 2,9%, но все още е далеч от печалбата от 17% на S&P.

Тези печалбите са в контраст с движението на енергийните акции през пролетния период, когато секторът беше най-изоставащият, спадайки с около 13% от началото на годината до средата на март, повлечен надолу от опасенията относно забавянето на световната икономика и търсенето на енергия, което вреди на цените на петрола.

Сега продължителното съкращаване на производството от двама от най-големите износители на суров петрол в света – Русия и Саудитска Арабия – и надеждите, че икономиката на САЩ може да преодолее рецесията, задвижиха цените на петрола до 90 долара за барел, най-високото им ниво за годината.

„Инвеститорите трябва да бъдат готови за продължителен период на по-високи цени, защото това е най-вероятният сценарий“, казва Бил Фицпатрик, управляващ директор на Logan Capital, цитиран от WSJ.

Откат: Намалението на добива на петрол застрашава саудитската икономикаТова показва, че страната все още е силно зависима от тази суровина, а диверсификацията ѝ е бавна

Въпреки че покачващите се цени на суровия петрол обикновено увеличават енергийните акции, те също така заплашват да повишат разходите за всичко – от горивата на бензиностанциите до транспортирането на различни продукти. Инвеститорите се притесняват, че при този сценарий инфлацията може да остане висока, което ще затрудни Федералния резерв да приключи кампанията си за повишаване на лихвените проценти, които вредят на акциите като цяло.

Разбира се, самите енергийните акции са уязвими към циклите на бум и спад, които са често срещани на стоковите пазари. Руската инвазия в Украйна в началото на миналата година доведе до рязко покачване на цените на петрола, което направи енергийния сектор единственият сегмент от S&P 500, завършил 2022 г. с печалби, отбелязвайки най-добрата си година в историята.

След това колебливото възстановяване в Китай, най-големият потребител на суровини в света, и притесненията относно по-високите лихвени проценти, натежаха върху цените на петрола. Други производители увеличиха производството си, а САЩ се възползваха от резервите си, за да поддържат предлагането високо, което допълнително потиска цените.

Китай, Япония, Индия – какво се случва в големите азиатски икономики?Докато Япония се очаква да страда заради проблемите в Китай, перспективите пред Индия остават положителни

Какво очакват инвеститорите тази седмица

Скромните общи печалби на фондовия пазар в понеделник дойдоха на фона на очакваните в сряда и четвъртък доклади за индекса на потребителските цени, за производствените разходи и продажбите на дребно в САЩ, които ще дадат представа за битката на Федералния резерв с инфлацията и сигнали за посоката на лихвените проценти.

Малко инвеститори вярват, че Фед ще повиши лихвите на заседанието си през септември, но все повече смятат, че те ще останат по-високи за по-дълго време, правейки облигациите по-привлекателни от високорисковите акции. Фючърсните пазари в понеделник дадоха повече от 40% шанс централната банка на САЩ да повиши лихвите отново през ноември или декември, според CME Group.

Доходността на референтните 10-годишни държавни облигации се повиши в понеделник до 4,287%. Тази на 2-годишните, които действат като груб заместител на инфлационните очаквания на Уолстрийт, достигнаха до 4,993%.