Европейската централна банка (ЕЦБ) ще запази лихвените проценти на сегашното равнище в четвъртък, тъй като икономическата активност в еврозоната се забавя с по-бърз темп от очакваното, съобщава CNBC.

Потребителите в региона ограничават разходите си, тъй като инфлацията изяжда разполагаемия им доход, а производственият сектор бележи постоянен спад от средата на 2022 г. насам.

Икономическата теория предполага, че тези два фактора ще забавят инфлацията. Но дали това ще се окаже така, е все още открит дебат между стените на франкфуртската институция, посочва още медията.

"Докато "гълъбите" твърдят, че е само въпрос на време по-слабият растеж да доведе до по-ниска инфлация, "ястребите" смятат, че част от слабостта на растежа се дължи по-скоро на предлагането, отколкото на търсенето", коментира Пол Холингсуърт, главен икономист на BNP Paribas. "В резултат на това ценовият натиск може да се окаже по-малко чувствителен към по-слабия растеж, отколкото обикновено се очаква."

Общата инфлация за август е малко по-висока от очакваната и възлиза на 5,3%. Но базисната инфлация, която не включва енергията и храните и се следи отблизо от ЕЦБ като показател за основния ценови натиск, също спада в съответствие с очакванията до 5,3%, спрямо 5,5% през предходния месец.

Лихви на пауза или още увеличение? Пет горещи въпроса към ЕЦБЗа много икономисти едно е ясно: ако ЕЦБ смята да продължи да затяга политиката си, септември вероятно е последният ѝ шанс
Повече информация за това какво мисли ЕЦБ за инфлацията и траекторията на растежа ще бъде разкрита в новия кръг от прогнози на нейните представители в четвъртък. Пазарът очаква ревизии както на прогнозите на ЕЦБ за БВП, така и за инфлацията.

"Като се имат предвид последните данни, служителите вероятно ще ревизират надолу краткосрочните перспективи за растежа", заявява и наблюдателят на ЕЦБ в Deutsche Bank Марк Уол. "По-строгите финансови условия и по-бавният растеж би трябвало да се отразят в по-ниско равнище на базисната инфлация до края на прогнозния хоризонт."

Перспективите все още са много несигурни. Това подчертава и председателят на ЕЦБ Кристин Лагард на годишната конференция на Федералния резерв в Джаксън Хоул миналия месец. Причината за това - през последните няколко години се случиха многобройни сътресения, които предизвикаха трайни последици върху икономическата система и трансмисията на паричната политика.

"Трябва да добием представа за бъдещето и да действаме с поглед към него", заявява Лагард в речта си в Джаксън Хоул. "Но едва след това ще разберем истински последиците от нашите решения".

Британската икономика също страда

Reuters от своя страна цитира официални данни от сряда, които засилват тревогите за перспективите пред британската икономика. Тя се е свива неочаквано бързо през юли, след като стачки в болниците и училищата, както и необичайно дъждовното време, натежават върху производството.

Германия е единствената голяма европейска икономика, която изпада в рецесияПроизводствената активност в страната е спаднала с най-силния си темп от юни 2009 г. насам
Националната статистическа служба съобщава, че брутният вътрешен продукт на Великобритания се е свил с 0,5% през юли спрямо юни, което е по-лошо от всички прогнози в анкета сред икономисти на информационната агенция, които сочат свиване на БВП с 0,2% спрямо предходния месец.

През юни производството в страната се увеличава с 0,5%, а за трите месеца до края на юли икономиката нараства с 0,2%.

Британската лира спада спрямо долара заради данните, които показват, че всички основни сектори на икономиката - услуги, производство и строителство, отбелязват спад през юли.

Данните подчертават признаците, че британската икономика отслабва, може би с повече, отколкото очаква Английската централна банка преди заседанието си за определяне на лихвените проценти през септември, посочва още Reuters.

Данните показват и по-бързо нарастване на равнището на безработица, отколкото централната банка очаква, въпреки че тя продължава да се притеснява, че силният ръст на заплатите ще подхрани устойчивата инфлация.

"Скоростта на забавяне може да показва, че рецесията е зад ъгъла", казва Нийл Бирел, мениджър на фонд в Premier Miton. "Така или иначе, това предполага, че по-високите лихвени проценти и инфлацията имат по-значителен ефект върху икономиката."

Спад в сектора на услугите в еврозоната изостря дилемата на ЕЦБ за лихвитеПовишаване на лихвите след септември остава на масата за дискусии
Въпреки това Самюъл Томбс, главен икономист за Обединеното кралство в консултантската компания Pantheon Macroeconomics, се съмнява данните от сряда да бележат началото на низходяща тенденция, като се имат предвид еднократните фактори за спада в производството.

ONS пък обяснява, че секторът на здравеопазването е бил най-големият катализатор на спада при услугите с 0,5%, и посочва засилените стачни действия на лекарите, които са довели до близо 200 000 отменени часове. В училищата в Англия също има стачки в разглеждания период.

Необичайно дъждовното време през юли пък е повлияло на производството на търговците на дребно и на строителния сектор, който също е спаднал с 0,5%, изчислява още ONS.