Леки повишения за S&P 500 и Nasdaq след доклада за инфлацията в САЩ
Инвеститорите до голяма степен не бяха изненадани от доклада за потребителските цени в САЩ от сряда, затвърждавайки очакванията си, че Федералният резерв ще остави лихвените проценти на настоящите им нива на срещата си следващата седмица.
Основните борсови индекси бяха умерено по-високи през по-голямата част от деня, преди да загубят известна инерция през последните 90 минути на търговската сесия.
S&P 500 добави 0,1%, Nasdaq Composite се покачи с 0,3%, а Dow Jones Industrial Average падна с 0,2%.
Доходността на държавните облигации, която се повиши рязко през август на фона на опасения, че вълната от силни икономически данни може да принуди Фед да повиши лихвените проценти допълнително, за да се бори с инфлацията, отбеляза слаба промяна вчера, като тази на 10-годишните бонове падна до 4,248% от 4,263% във вторник.
Индексът на потребителските цени се е повишил с 0,6% през август спрямо предходния месец, най-бързият темп от повече от година, съобщи Министерството на труда вчера.
По-високите цени на бензина са отговорни за повече от половината от увеличението.
Основните цени, които изключват променливите хранителни и енергийни категории и са предпочитаният измерител на инфлацията за Фед, са се покачили с по-скромните 0,3%, малко над оценката от 0,2% на икономисти, анкетирани от The Wall Street Journal.
Силните потребителски разходи продължават да захранват изненадващо устойчивата икономика на САЩ, но възобновяването на плащанията по студентските заеми и покачващите се цени на горивата може да застрашат този импулс, казват експерти. Покупателната способност на американците е намаляла през август, като средната почасова заплата се е повишила с 0,2% в сравнение с 0,6% ръст на цените.
Относно перспективите за лихвените проценти трейдърите виждат 97% шанс Фед да остави основния си лихвен процент непроменен на заседанието си на 20 септември, но дават 40% шанс за увеличение с четвърт пункт на заседанието на централната банка през ноември, според CME Group.
„Няма доказателства, че Федералният резерв може да се успокои, тъй като банкерите смятат, че икономиката изглежда се ускорява през третото тримесечие на 2023 г.“, каза Стив Уайет, главен инвестиционен стратег в BOK Financial.
Moderna беше сред най-добре представилите се компании на S&P 500 в сряда, напредвайки с 3,2%, след като производителят на лекарства заяви, че очаква 10 до 15 милиарда долара допълнителни годишни приходи до 2028 г. благодарение на нови продукти.
Акциите на Citigroup също поскъпнаха, затваряйки с ръст от 1,7%, след като банката съобщи за реорганизация в управлението.
Акциите на American Airlines и Spirit Airlines паднаха, след като намалиха прогнозите си, изпращайки надолу и акциите на други авиокомпании. И двата превозвача съобщиха, че разходите за реактивно гориво ще бъдат по-високи от прогнозираните по-рано поради нарастващите цени на петрола.
Цената на петрола беше малко по-ниска вчера, като международният еталон Брент се установи на 91,88 долара за барел, но на пазара има консенсус, че цените на енергията ще продължат да растат.
Отвъд океана британският паунд отслабна спрямо долара, след като данните показаха, че икономиката на Обединеното кралство се е свила повече от очакваното през юли.
Stoxx Europe 600 падна с 0,3%.
Китайските борсови индекси Shanghai Composite и Hang Seng в Хонконг също паднаха в сряда, като Hang Seng се понижи за шеста поредна сесия.