S&P 500 и Nasdaq Composite паднаха за трета поредна седмица
Американските борсови индекси се понижиха в петък, слагайки край на една тежка седмица, през която Федералният резерв сигнализира, че може да не е приключил с повишаването на лихвите.
S&P 500 падна с 0,2% в петък и затвори с 2,9% надолу за седмицата - най-лошото му представяне от март и трета поредна седмична загуба.
Nasdaq Composite се понижи с 0,1% в петък, като също регистрира трета поредна седмица на загуби, докато технологичните акции поемат тежестта на разпродажбите.
Dow Jones Industrial Average изтри 0,3% в петък.
Доходността на държавните облигации се понижи, след като затвори на 15-годишен връх в четвъртък, като тази на 10-годишните бонове падна до 4,438% от 4,479% в четвъртък.
Доходността се повиши след срещата на Фед в сряда и сигнала на председателя Джером Пауъл за ново увеличение на лихвените проценти тази година. От думите му стана ясно, че централната банка очаква да поддържа лихвите по-високи за по-дълго време, отколкото прогнозира по-рано, за да гарантира, че инфлацията е под контрол.
Заради перспективата по-високите лихви да се задържат за по-продължителен период инвеститорите се опитват да оценят въздействието на повишените разходи по заемите върху потребителите и компаниите. По-високата доходност на облигациите също може да направи по-рисковите активи като акции да изглеждат сравнително по-малко привлекателни.
Междувременно противоречивите икономически доклади затрудняват прогнозите за бъдещите ходове на Фед.
Министерството на труда на САЩ обяви тази седмица броя на първоначалните молби за безработица, който се оказа под прогнозите на анализаторите, давайки знак за все още силен пазар на труда.
В петък проучванията на S&P показаха, че икономиката губи известна инерция към края на лятото, като индексът, проследяващ сектора на услугите в САЩ, е паднал до осеммесечно дъно.
„Смесените икономически сигнали продължават да объркват както централните банкери, така и участниците на пазара“, казва за WSJ Джеймс Сейнт Обин, главен инвестиционен директор в Sierra Mutual Funds. „Тази несигурност затруднява инвеститорите да вземат решения.“
Акциите на финтех компаниите претърпяха удар тази седмица, до голяма степен заради по-високите доходности, които повишават разходите им по заеми и свиват маржовете. Компанията Affirm, предлагаща модела „купи сега, плати по-късно“, отбеляза спад на акциите със 17% за седмицата, докато конкурентът Block падна с 15% до тригодишно дъно. Акциите на PayPal паднаха с 10%.
В други кътчета на пазара акциите на Ford Motor се повишиха с 1,9%, след като синдикатът на обединените автомобилни работници пощади производителя от повече напускания въз основа на напредъка в преговорите. Ford е сред най-добре представилите се в S&P 500 за седмицата.
Акциите на Seagen се повишиха с 3,5%, след като биотехнологичната компания публикува положителни резултати от фаза 3 на проучване за комбинирано лечение на рак, включващо Padcev.
Акциите на Activision Blizzard се покачиха с 1,7%, след като придобиването на компанията от Microsoft преодоля регулаторно препятствие в Обединеното кралство.
В Европа индексът Stoxx Europe 600 се понижи с 0,3% в петък. Японският Nikkei 225 падна с 0,5%, а индексът Shanghai Composite се повиши с 1,5%.
Цените на петрола се повишиха, като международният бенчмарк Брент, затвори на 93,27 долара за барел.