Ирак забранява тегленето на пари в брой и трансакциите в долари
Ирак ще забрани тегленето на пари в брой и трансакциите в щатски долари от 1 януари 2024 г., за да ограничи злоупотребата с валутните си резерви за финансови престъпления и заобикаляне на американските санкции срещу Иран, заявява високопоставен служител на иракската централна банка, цитиран от Reuters.
Целта на този ход е да се пресече незаконното използване на около 50% от 10 млрд. долара, които Ирак внася в брой от Федералния резерв на Ню Йорк всяка година, обяснява пред информационната агенция Мазен Ахмед, генерален директор на отдел "Инвестиции и парични преводи" в Иракската централна банка (ИЦБ). Това е и част от по-широкия стремеж за дедоларизация на икономиката, в която доларите са предпочитани пред местните банкноти от населението, уморено от повтарящите се войни и кризи след американската инвазия през 2003 г.
Хората, които депозират долари в банки преди края на 2023 г., ще продължат да могат да теглят средства в същата валута и през 2024 г., казва Ахмед, но доларите, депозирани през 2024 г., ще могат да бъдат изтеглени само в местна валута по официалния курс от 1,320.
След новината курсът на иракския динар на паралелния пазар е 1,560 за долар, което е с около 15% над официалния курс.
Ирак вече е създал платформа за регулиране на банковите преводи, които съставляват основната част от търсенето на долари и които преди време бяха използвани за изнасяне на американската валута към Иран и Сирия - страни, на които САЩ налагат санкции.
Създадена съвместно с властите в САЩ, където се съхраняват 120 млрд. долара резерви на Ирак от продажбата на петрол, тази система вече е почти непробиваема, казва Ахмед, и осигурява долари по официалния курс на тези, които се занимават със законна търговия като внос на храни и потребителски стоки.
Но според него с тегленето на пари в брой продължава да се злоупотребява, включително от пътуващи, на които е предоставена държавна квота от 3000 долара, но намират начин да излъжат системата.
Ирак е силно зависим от добрата воля на Вашингтон, за да гарантира, че приходите от петрол и финансите на страната няма да бъдат секвестирани от страна на САЩ. В същото време сегашното правителство, което е подкрепяно от влиятелни партии и въоръжени групировки, близки до Иран, внимава да не отчужди Техеран и да не разгневи поддръжниците си, които имат дълбоки интереси в силно неформалната икономика на Ирак, посочва още информационната агенция.
Недостиг на долари
През последните месеци много местни банки ограничават тегленето на пари в брой в долари. Това задълбочава недостига, заради който обменният курс на паралелния пазар продължава да се покачва.
Ахмед заявява, че в някои банки няма достатъчно долари, тъй като много хора се опитват да ги изтеглят наведнъж на фона на чувството за безпокойство във финансовата система. В някои банки има недостиг и поради това, че предоставят кредити в долари, които след това се изплащат в динари.
Централната банка на Ирак също така преди време ограничава количеството долари, които предоставя, като част от споразумението с Фед за намаляване на парите в брой и преминаване към електронни плащания.
Сега ИЦБ очаква динарът да загуби повече стойност с влизането в сила на новите мерки, но заявява, че това е приемлив страничен ефект от формализирането на финансовата система. Банката се ангажира да предоставя долари по официалния курс за всички законни цели.
Въпреки това вече има признаци, че плановете на централната банка няма да бъдат посрещнати с отворени обятия. В четвъртък в социалните мрежи се разпространява видео, на което вложител в багдадска банка заплашва да я подпали, ако не получи депозита си в долари в брой - сцена, напомняща стъпките, които вложителите предприеха в условията на банковата криза в Ливан.