JPMorgan надмина очакванията на анализаторите за последното тримесечие
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън стартира сезона на отчетите за третото тримесечие със сериозно предупреждение към инвеститорите.
"Сега е най-опасното време, което светът е виждал от десетилетия насам", пише той в отчета на компанията, цитиран от CNN.
Войните в Украйна и Израел "могат да имат далечни последици за енергийните и хранителните пазари, световната търговия и геополитическите отношения", предупреждава още финансистът.
Въпреки това, най-голямата банка в света надмина очакванията на анализаторите за последното тримесечие.
JPMorgan Chase отчита печалба от 4,33 долара на акция спрямо очакваните от анализаторите 3,90 долара. Приходите достигнаха 39,9 млрд. долара, надминавайки очакваните 39,57 млрд. долара, според данни на Refinitiv.
Със своите активи на стойност близо 3,9 трилиона долара JPMorgan Chase остава най-голямата банка в САЩ и ключов фактор за американската икономика.
През месец май JPMorgan придоби First Republic на правителствен търг след седмици на неуспешни опити за спасяване и прекъснати дискусии, в които участваха някои от най-влиятелните мениджъри на Уолстрийт и американски служители, припомня Reuters.
Макар че пазарът на сливания и придобивания (M&A) и първични публични предлагания (IPO) показва признаци на възстановяване, продължаващата икономическа несигурност продължава да бъде спирачка за дейността по сключване на сделки, допълва агенцията.
Базираната в Ню Йорк JPMorgan отчита и 6% спад на приходите от инвестиционно банкиране през третото тримесечие. Таксите за инвестиционно банкиране са намалели с 3% поради по-ниската активност по поемане на капиталови и дългови емисии, съобщиха от банката.
През третото тримесечие депозитите спадат с 4% спрямо предходната година.
"Понастоящем потребителите и бизнесът в остават стабилни", коментира Даймън относно състоянието на икономиката, като отбеляза, че потребителите харчат през паричните си буфери.
Той заяви също, че свитите пазари на труда и високите нива на държавния дълг могат да задържат инфлацията на високо равнище за известно време и че лихвените проценти могат да се повишат допълнително.
Основният лихвен процент по кредитите на Федералния резерв в момента е на 22-годишен връх, допълва CNN.