Nasdaq завърши седмицата на червено. Златото поскъпна с 5,3% за 5 дни
Заплахата от по-широк конфликт в Близкия изток тласна инвеститорите на Уолстрийт към активи-убежища като държавните облигации на САЩ, златото и акциите на компаниите за комунални услуги, докато растящите цени на петрола повишиха енергийните акции.
В петък технологичните акции и тези на компаниите, които зависят от дискреционните разходи, включително казина, круизни линии и приложения за запознанства, паднаха.
Технологичният Nasdaq Composite загуби 1,2%, S&P 500 спадна с 0,5%, а Dow Jones Industrial Average, подкрепен от ръста на UnitedHealth Group, Chevron и JPMorgan Chase, добави 0,1%, или около 39 пункта, обобщава The Wall Street Journal.
Индексите S&P 500 и Dow успяха да завършат седмицата с повишение, докато фокусираният върху технологиите Nasdaq отбеляза лек спад.
Очакваната израелска сухопътна инвазия в Газа, насочена към свалянето на Хамас, предизвика безпокойство сред инвеститорите, че войната може да ескалира и да привлече съюзника на Хамас Иран, което да доведе до по-строги санкции върху износа на ирански петрол и да повиши цените на енергията, коментира Ирен Тункел, главен стратег за фондовите пазари в САЩ в BCA Research, цитирана от WSJ.
Фючърсите на суровия петрол Брент, глобалният бенчмарк, регистрираха най-голямото си дневно повишение от април, покачвайки се с 5,7% до 90,89 долара за барел.
На този фон акциите на APA и Marathon Oil се повишиха съответно с 5,2% и 4,8%. Diamondback Energy, която извършва сондажи в Западен Тексас, се покачи с 2,6% до нов рекорд за всички времена.
Доходността на държавните облигации, която напоследък се покачва, тласкайки акциите надолу, се понижи в петък, като тази на референтните 10-годишни съкровищни бонове намаля до 4,628% - спад от 4,71% в четвъртък. Доходността пада с нарастването на цените на облигациите.
Фючърсите на златото се повишиха с 97,20 долара за тройунция, или 3,1%, за да затворят на 1 927,40 долара в петък - най-голямото дневно увеличение в долари след Covid-19 локдауна през април 2020 г. Златото поскъпна с 5,3% през седмицата, най-голямото му покачване след банковия колапс в САЩ през март.
Секторът на компаниите за комунални услуги в S&P 500 се повиши с 1,1% в петък и с 3,6% за седмицата, но въпреки този обрат, той е надолу с над 16% тази година.
Основните борсови индекси се търгуваха нагоре в началото на деня, след силните финансови данни на JPMorgan, Wells Fargo и Citigroup, които общо отчетоха над 22 милиарда долара печалби за третото тримесечие на 2023 г. Трейдърите също така приветстваха коментарите на член на Федералния резерв, който каза, че не вижда необходимост разходите по заеми да бъдат допълнително повишавани.
„Дезинфлацията е в ход. Икономическата активност е устойчива. Пазарите на труда са в по-добър баланс“, каза Патрик Харкър, президент на Федералната резервна банка на Филаделфия, пред търговската камара на щата Делауеър. „Вярвам, че сме в точката, в която можем да задържим лихвите там, където са.“
Акциите започнаха да се понижават, след като данните за потребителското настроение на Университета на Мичиган за октомври не оправдаха очакванията на анализаторите.
В Европа и Азия пазарите бяха смесени. Лондонският FTSE 100 добави 0,3%, а Stoxx Europe 600 се повиши с 0,1%. Японският Nikkei 225 и Shanghai composite загубиха по около 0,6%, докато Hang Seng в Хонконг падна с 2,3%.