Франция инвестира 1,7 млрд. евро в уран, за да прекъсне връзките с Русия
Френската компания за ядрена енергия Orano инвестира 1,7 млрд. евро в процеса на обогатяване на уран с цел намаляване на зависимостта си от Русия.
Управителният съвет одобри 30% увеличение на производствения капацитет на завода в Трикастин, Южна Франция - най-големият европейски обект за ядрени технологии, съобщава Euronews.
"В настоящия геополитически контекст целта на това увеличение на капацитета за обогатяване на уран е да се засили енергийният суверенитет на Запада във Франция", заяви Клод Имавен, председател на борда на директорите на Orano.
Френската мултинационална компания, специализирана в ядрения горивен цикъл, заяви, че увеличеният й капацитет за производство на уран ще й позволи да снабдява с енергия 120 милиона домакинства.
Обогатеният уран е по-ефективен за производство на енергия от естествения, тъй като при него по-лесно се получава реакция на делене (разкъсване на атоми и отделяне на топлина), която от своя страна води до производство на ядрена енергия.
Понастоящем в света има четири компании за обогатяване на уран, като най-малката е Orano, чиято дейност представлява 12 % от световния пазар. На второ място е китайската национална компания CNNC (14%), следвана от европейската група Urenco (31%). Световният лидер е руската компания Росатом, която произвежда 43% от обогатения уран в света.
Агресивната война на Русия срещу Украйна напомни на световните лидери колко важна е енергийната независимост, отбелязва Euronews. Неподготвеността в тази област допринесе в голяма степен за енергийната криза и последвалата я криза на разходите за живот, която Европа преживява в момента.
От март 2022 г. насам Европейският съюз се стреми да намали зависимостта си от руския нефт и газ.
Въпреки че блокът вече е предприел няколко важни стъпки, подобна промяна изисква време: ЕС планира да прекрати износа на изкопаеми горива от Русия през 2027 г.
В изявлението си Orano не споменава директно Русия, но намеква за необходимостта от възстановяване на суверенитета на Запада. Промяната и във Франция обаче няма да е незабавна, тъй като обявеното производство се очаква да започне едва през 2028 г.