Краят на състраданието: Умори ли се Западът от войната
Двойно повече украинци са на мнение, че Западът е уморен от войната и цели Киев да започне преговори за споразумение с Москва.
Това сочат изводите от социологическо проучване, проведено през октомври от Киевския международен институт по социология, съобщава Euronews.
В новото проучване украинските социолози изследват как населението на страната се отнася към един от основните пропагандни наративи на Кремъл - "Западът е уморен от войната".
Делът на украинците, които смятат, че подкрепата на съюзниците намалява, се е увеличил от 15% на 30% в сравнение със септември и декември миналата година.
Теорията за "умората на Запада" беше потвърдена наскоро от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.
"Неведнъж сме казвали, че според нашите прогнози умората от този конфликт, умората от напълно абсурдното спонсориране на киевския режим ще нараства в различни страни, включително и в САЩ", заяви Песков в началото на октомври.
Над 60% от населението в Украйна остават убедени, че подкрепата на Запада е силна и както смятат експертите, едва ли ще отслабне през следващите месеци.
"Президентът Байдън разполага с още седем месеца, за да продължи да подкрепя Украйна и той заяви това. САЩ предоставят на Украйна сериозна оръжейна система. Така че това със сигурност ще продължи", заяви Джуди Демпси от Европейския център "Карнеги" и главен редактор на блога "Стратегическа Европа".
Според Демпси подкрепата на Брюксел за Киев е останала непоколебима от февруари 2022 г., когато започна пълномащабната руска инвазия. ЕС е готов да продължи да предоставя финансова, политическа и военна помощ на Киев.
"Усещането, че войната е продължила достатъчно дълго, е налице сред държавите членки, но то не е достатъчно дълбоко, за да го видим в действителност, за да стигнем до момента, в който европейците да кажат, стига толкова, нека да преговаряме", отбеляза експертът.
Поражение на Украйна срещу Русия може сериозно да повлияе на структурата на сигурността в Европа в бъдеще, смята Максимилиан Хес, изследовател в Американския институт за външнополитически изследвания и автор на книгата "Икономическа война. Украйна и глобалният конфликт между Русия и Запада".
"Много е важно да имаме добро разбиране за това, което е заложено на карта в конфликта, а то е не само бъдещият ред на сигурност в Европа и потенциалът за по-голяма руска агресия, но и икономическите и политическите системи, за чието реформиране се борят украинците. Това е конфликт, в който си заслужава да подкрепим Украйна, защото алтернативата, при която Путин победи и унищожи тази страна, ще доведе не само до разрушаване на европейската парадигма на сигурността, но и на политическата и икономическата парадигма в цяла Европа", допълва Хес.
Според експерта през следващите месеци украинците не трябва да се притесняват, че финансовата помощ ще намалее значително или ще изчезне напълно.
"Мисля, че Европейският съюз мъдро е заложил на дългосрочна помощна подкрепа. В Съединените щати очаквам да има още политическа борба около подкрепата. Но със сигурност смятам, че поне до изборите в началото на ноември 2024 г., тази подкрепа ще остане силна и ще продължи да бъде предоставяна, след като САЩ преодолеят собствената си вътрешнополитическа криза", признава той.
Пълномащабната атака на Русия срещу бившия ѝ съветски съсед навлиза във втората си зима, отбелязва Euronews.
В този момент нито Киев, нито Москва са готови да седнат на масата за преговори. Кремъл заявява, че "специалната операция ще продължи до постигане на целите си, но украинското ръководство не смята, че диалогът е възможен, "докато окупационните войски са на територията на страната".
"Ние дори не мислим за териториални компромиси. За Украйна няма разлика между Донецка област и Лвовска област, Черниговска област и Крим, Киев или Севастопол", напомня Руслан Стефанчук, председател на Върховната рада, в изказването си на международната конференция "Крим глобално. Разбирането на Украйна през Юга".
"В момента не виждам края на тази война, защото украинците не са готови да преговарят за каквото и да е споразумение, което всъщност би направило териториалната им цялост абсолютно невъзможна за постигане", казва Джуди Демпси.
"От всички послания и комюникета, идващи от Кремъл, е ясно, че те не са в състояние да преговарят.
Възниква въпросът, ако нито една от страните не желае да преговаря и ако войната се проточи, а все повече хора загиват и все повече бежанци трябва да напуснат домовете си, дали има някакъв външен събеседник, който действително може да сближи двете страни? В момента това не е очевидно.", допълва експертът.
Мир може да бъде постигнат само когато управляващите в Русия не могат повече да продължават войната, заключава Максимилиан Хес. "Не виждам никаква възможност за скорошно прекратяване на войната, защото Путин не е проявил интерес към това. Реалността е, че именно Кремъл започна тази война за първи път през 2014 г. и стартира в пълномащабна война през 2022 г. А мирът е възможен само тогава, когато Кремъл на Путин вече не е в състояние или не желае да участва в борбата".