Кои са най-расистките държави в Европа?
Проявите на расизъм към чернокожи в Европа нараства, като в Германия, Австрия и Финландия се наблюдава най-висок процент на дискриминация и тормоз, показва проучване сред чернокожи имигранти първо и второ поколение в 13 държави от ЕС, публикувано в сряда.
Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA), която поръчва проучването и систематизира резултатите от него в доклад, заявява, че за шест години от предишното проучване делът на анкетираните, които са се чувствали расово дискриминирани през последните 12 месеца, е нараснал с 10 процентни пункта до 34%.
В Австрия и Германия този дял е 64% - почти два пъти повече от предишното ниво от 33% в Германия и значително увеличение спрямо 42%, регистрирани в Австрия шест години по-рано. Следващата страна с най-лоши показатели е Финландия с 54%.
"Шокиращо е, че не виждаме никакво подобрение от последното ни проучване", заявява директорът на FRA Майкъл О'Флахърти. "Вместо това хората от африкански произход се сблъскват с все по-голяма дискриминация само заради цвета на кожата си."
Делът на анкетираните, които съобщават, че са се чувствали расово дискриминирани през последните пет години нараства до 45% в 13-те изследвани държави, което е увеличение с шест пункта спрямо предишното проучване. Първите три места са същите, като най-високият процент е в Германия - 76%.
Проучването е проведено от Ipsos за FRA и представлява мащабно изследване сред 16 124 имигранти и потомци на имигранти в 15 държави. Въз основа на него ще бъдат изготвени няколко доклада на FRA - за други етнически малцинства и мюсюлмани. То е проведено между октомври 2021 г. и септември 2022 г.
Настоящият доклад, озаглавен Being Black in the EU, е първият, изготвен въз основа на това широкообхватно проучване. Той се фокусира върху 6752 души, родени в Субсахарска Африка или с поне един родител, роден там, живеещи в Австрия, Белгия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Люксембург, Полша, Португалия, Испания и Швеция.
Делът на анкетираните, които заявяват, че са били подложени на расистки тормоз през последните пет години, остава непроменен в сравнение с предишните шест години и възлиза на 30%. Най-високият национален дял е 54% в Германия, следвана от Финландия и Австрия.
Португалия и Швеция са страните с най-нисък процент на тормоз и заедно с Полша имат най-нисък процент на расова дискриминация, според анкетираните.
Докладът на FRA включва и редица препоръки за държавите членки на ЕС, като например правилно прилагане на антидискриминационното законодателство и разглеждане на мотивацията, основана на расови предразсъдъци, като утежняващо обстоятелство при определяне на наказанията за престъпления.