Разпродажбата на акциите на „Великолепната седморка“ се засили
Спадът на акциите на технологичните компании с мега капитализация се задълбочи в четвъртък, повличайки Nasdaq Composite към най-лошото му двудневно представяне за годината.
Технологичният индекс се понижи с 1,8%, S&P 500 загуби 1,2%, а Dow Jones Industrial Average изтри около 250 пункта, или 0,8%, обобщава The Wall Street Journal.
Основните индекси на водещите фондови борси в Европа също се понижиха значително в края на вчерашната сесия.
Тримесечните отчети за приходите и печалбите намалиха тазгодишното рали на големите технологични акции, след като резултатите на някои от гигантите не успяха да впечатлят инвеститорите. Това доведе до нестабилност на фондовия пазар, като печалбите на S&P 500 от началото на годината са се свили до 7,8%.
Акциите на Meta Platforms паднаха с 3,7% - компанията майка на Facebook надмина очакванията на Уолстрийт в последния си отчет за тримесечните печалби, но предупреди за по-слаби рекламни приходи през четвъртото тримесечие.
Акциите от клас А на Alphabet, компанията майка на Google, паднаха с 2,7%. Технологичният гигант отчете разочароващ растеж на бизнеса си с облачни услуги след затварянето на пазара във вторник.
След ръст в сряда, Microsoft загуби 3,8% в четвъртък, Apple падна с 2,5%, а Nvidia изтри 3,5%.
„Много от тези големи технологични компании и подобни на тях имат съвършена оценка, но виждаме несъвършено представяне“, коментира Джон Линч, главен инвестиционен директор в Comerica Wealth Management, цитиран от WSJ.
Индексът Nasdaq-100, проследяващ 100 от най-големите нефинансови акции, регистрирани на фондовия пазар Nasdaq, влезе в корекция в четвъртък, след като затвори с повече от 10% под своя връх от юли. Nasdaq Composite изпадна в корекция в сряда.
Технологичните акции губят част от блясъка си и заради покачването на доходността на облигациите през последните седмици, като тази на референтните 10-годишни съкровищни бонове на САЩ, която се изкачи над 5% в рамките на деня в понеделник за първи път от 16 години, се установи на 4,843% в четвъртък.
В четвъртък инвеститорите анализираха и смесения доклад за брутния вътрешен продукт на САЩ, който е нараснал с 4,9% спрямо предходната година, надхвърляйки прогнозите на икономистите.
По-силният от очаквания ръст на БВП предполага, че потребителите поддържат икономиката в движение, възпирайки рецесията. В същото време докладът показва, че американците са спестявали по-малко и доходите им са спаднали, коригирани спрямо инфлацията. При бизнес инвестициите също има спад.
В крайна сметка горещият темп на растеж на БВП поднови въпросите дали Федералният резерв е приключил с повишаването на лихвените проценти. Трейдърите залагат, че Фед почти сигурно ще задържи референтната си лихва на сегашните нива на срещата си през ноември, но смятат, че има близо 20% вероятност централната банка да повиши лихвите през декември, според фючърсите на федералните фондове на CME Group.
Вчера Европейската централна банка обяви днес пауза в политиката си за вдигане на водещите лихви, оставяйки ги без промяна за първи път от 16 месеца.
Тримесечните данни за печалбите на компаниите стимулират колебания и в други кътчета на фондовия пазар. Акциите на United Parcel Service паднаха с 5,9%, след като компанията намали перспективите си за приходи, заради забавяне на глобалното търсене на доставки. Акциите на Comcast паднаха с 8,4%, следвайки данните за загуба на абонати. Междувременно акциите на International Business Machines скочиха с 4,9% - печалбата и приходите на компанията надминаха прогнозите на анализаторите.
Секторът на недвижимите имоти беше най-добре представящият се сегмент на S&P 500 с ръст от 2,2%. American Tower нарасна с 8,1% - тръстът за инвестиции в недвижими имоти отчете по-добри от очакваните приходи и назначи следващия си главен изпълнителен директор.
Около 42% от компаниите в S&P 500 са отчели резултати за третото тримесечие. От тях около 79% са надхвърлили консенсусните оценки на анализаторите, според FactSet. Това се сравнява със средна петгодишна стойност от 77%.