Нова фискална реформа повдига множество въпросителни пред ЕС
Италия може да бъде обект на още по-голям икономически натиск, тъй като Европейският съюз е изправен пред противоречие относно новите правила за дълга.
От няколко месеца 27-те държави-членки на ЕС са в противоречие по отношение на новите правила за дълга. Идеята е да се улесни коригирането на финансите на правителствата, но разногласията по въпроса как да се направи това се проточват, посочва Reuters.
С наближаването на европейските избори в цяла Европа обаче нараства натискът върху финансовите министри да постигнат споразумение през следващите месеци.
"Времето изтича и рискът от липса на сделка нараства на фона на неблагоприятните условия за растеж и парична политика, което потенциално може да натежи на еврото и да разпали отново опасенията за фрагментация на пазара на европейски държавни облигации", посочва Давид Онелия, директор "Европейски и глобални макропрогнози" в TS Lombard, като добавя, че Италия може да бъде начело на потенциалните движения на пазара на облигации.
Данъкът за краткосрочни наеми в Италия може да скочи до 26%Правителството планира да повиши данъците върху краткосрочните наеми на собственици, които отдават повече от един апартамент
"По-високият възприеман риск от връщане към старите, строги фискални правила, налагащи по-бързо намаляване на дефицита, би влошил средносрочните очаквания за растежа в ЕС, натежавайки върху еврото. Това би довело и до известен страх от фрагментация на периферните, предимно италиански, облигации - и всичко това в момент на циклично забавяне на растежа, затягане на паричната политика и предизвикателна глобална пазарна среда", казва Онелия.
Италианските облигации са подложени на натиск напоследък. В допълнение към глобалните опасения, че по-високите лихвени проценти ще се задържат по-дълго от очакваното, бюджетните планове на Рим за 2024 г. притесняват пазарите.
Правителството, ръководено от Джорджия Мелони, намали очакванията си за растежа на италианската икономика за тази и следващата година и увеличи целите си за бюджетния дефицит. Доходността на 10-годишните италиански облигации се повишава и се колебае около границата от 5%.
"С наближаването на европейските избори виждаме значителен шанс преговорите за фискалните правила да се отложат за втората половина на следващата година", посочват анализатори от Goldman Sachs пред информационната агенция.
Старите правила
Европейските държави членки трябваше да се съобразяват с фискални правила, които изискват да се спазват праг от 60% на дълга спрямо БВП и публичен дефицит от 3%. Но тези правила често не са спазвани, нито прилагани от Европейската комисия, която следи процесите в тази сфера.
Най-големите икономики в света устойчиво буксуват В световен мащаб пък оптимизмът на производителите спада до най-ниското си ниво от декември насам
През 2020 г. приемането на наръчник с фискални правила е замразен, за да могат държавите членки да се отклонят от целите си и да инвестират за решаването на проблеми, свързани с пандемията, като например защита на работните места. А с нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. влизането в сила на новите правила е напълно спряно, защото правителствата са изправени пред нови енергийни разходи и инфлационен натиск.
Европейските държави ще бъдат задължени да спазват правилата отново през 2024 г. В перспектива до 2025 г. - след три години на суспендиране и десетилетия на критики има натиск те да бъдат реформирани, но политическият календар през следващата година може да възпрепятства това.
"Ако не се постигне споразумение за нови правила, както изглежда, че ще се случи, съществуващите, които в момента не са в сила, ще започнат да действат през 2025 г. А те са по-строги от това, което се обсъжда сега", казва Мориц Крамер, главен икономист в LBBW, пред CNBC.
Италия и другите европейски държави може да бъдат задължени да спазват по-строгите правила, но въпросът за прилагането им все още е спорен.
"Смятаме също така за доста малко вероятно ЕК да задейства процедура по прекомерен дефицит срещу някоя страна-членка, преди да са приключили преговорите по фискалните правила", заявяват анализаторите на Goldman Sachs.
Икономиката в ЕС-27 и еврозоната се забавяБВП на ЕС-27 и на еврозоната записа слаб ръст през третото тримесечие спрямо второто
Процедурата за прекомерен дефицит действа като мониторингов механизъм за държави, които не коригират финансите си с необходимите темпове.
"Ако се стигне до компромис по фискалните правила, по-вероятно е това да стане по време на белгийското председателство през първото тримесечие на 2024 г. Реалният краен срок е краят на март, за да може правният текст да бъде представен на Европейския парламент преди изборите през юни 2024 г.", посочва пред CNBC Дидие Боровски, ръководител на отдела за изследване на макрополитиката в инвестиционния институт Amundi.