„Вечна младост“: Най-популярните методи в битката с остаряването
Откакто свят светува човекът е обсебен от идеята за вечен живот. И докато в древността хората са разчитали на молитви към боговете, ритуали и други мистични практики, днешният стремеж към неувяхваща младост има индустриални размери.
Някои милионери, сред които свръхизвестният вече Брайън Джонсън, водят доста странен начин на живот само и само да отложат остаряването. Многобройни научни екипи работят върху поредния метод. Всекидневно хората са бомбардирани от красиви и млади образи. Всичко това няма как да не окаже влияние върху човешкото поведение и върху средата, в която живеем.
Това са най-модерните практики срещу остаряването в момента, събрани от Insider.
!Важна бележка – това, че един метод е широко популярен, не значи, че е ефективен. Към тези техники трябва да се пристъпва с повишено внимание и задълбочена информираност.
Екстремно ниски температури
В последните няколко години се цитират все по-често резултати от изследвания, според които излагането на екстремно ниски температури влияе положително на организма. Няма значение дали става дума за скачане в студен басейн или криотерапия.
Гмуркането в студена вода повишава производството на адреналин и допамин, което има незабаван подмладяващ ефект, твърди пред Insider д-р Анант Венямури, директор на компанията Modern Age, работеща в сферата на дълголетието. По думите му тези процедури са ефективни както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.
Според Венямури има научни доказателства, че излагането на студ може да намали вероятността от редица възпаления, което пък значи по-нисък риск от доста заболявания.
Хранене по часовник
Има изследвания, които потвърждават, че храненето в строго определени часове може има много добър ефект при страдащите от диабет или затлъстяване.
„Според мен основното е регулиране на циркадните ритми (естествените за тялото процеси, които се повтарят в 24-часов интервал, например хранене и спане). Сънят почти винаги се подобрява, ако се спре консумацията на калории вечер“, казва Венямури.
Растения вместо месо
Приемането на повече растителни храни за сметка на месото и животниските продукти гарантира дълголетие, твърдят привържениците на тези диети.
Според проф. Дейвид Синклер от медицинското училище в Харвард яденето на много животински протеини може да накара човек да се почувства добре, но за кратко.
„Убеден съм от изследванията, че диетата на месоядните не осигурява дълголетие в дългосрочен план“, казва той.
Друго доказателство в подкрепа на тази теза е, че голяма част от хората, достигнали до 100-годишна възраст, залагат предимно на растителна диета.
Терапия с червена светлина
Това не е изцяло утвърден лечебен метод. Но се смята, че червената светлина помага при лечението на косопад, някои кожни проблеми, мускулни и ставни болки и др.
Прието е, че излагането на червена светлина в диапазона от 5 до 20 минути може да увеличи производството на аденозинтрифосфат (АТФ). Тази киселина се получава при разграждането на мазнини, белтъци и въглехидрати в процеса на метаболизъм.
АТФ основен енергиен източник за клетките. Ето защо се смята, че наличието на тази киселина е от изключителна важност за правилното протичане на процесите в организма.
Никотинамид мононуклеотид
Никотинамид мононуклеотидът (NMN) е сред най-модерните антиейджинг препарати. Това е добавка, увеличаваща нивата на NAD+ в организма. Този коензим участва във важни за клетките процеси и се смята, че намалява с напредване на възрастта.
Никотинамид мононуклеотидът е широко рекламиран като работеща формула. Както при всяко нещо, на което се приписват свръхестествени резултати, към него трябва да се подхожда с достатъчно внимание и информираност.
В края на миналата година американската федерална агенция за лекарства и храни (FDA) реши, че хранителните добавки, съдържащи NMN, трябва да подлежат на по-строг контрол и да бъдат класицифицирани като лекарствени продукти. Това пък доведе до трус при търговците, а Amazon обяви, че спира временно продажбата на такива продукти и занапред ще изисква по-детайлна информация за съдържанието им.
Ашваганда
Известна и като индийски женшен, за тази билка се твърди, че има множество ползи за организма. Една от основните е понижаване на нивата на стреса.
Според някои научни изследвания приемът на ашваганда намалява производството на кортизол. Нивата на този хормон са ключов показател за стреса, на който е подложен човешкият организъм.
Изследвания отпреди няколко години показаха, че ашваганда вероятно и занапред ще продължи да е част от антиейджинг терапията, защото въздейства директно върху процеси, свързани със стареенето. Как и доколко ефективно, все още не е установено напълно.
Метформин
Метформин е лекарство за диабетици. Основната му функция е регулиране на кръвната захар и намаляване на апетита, което пък ускорява метаболизма.
По-дългото гладуване от своя страна стартира процеса „автофагия“ или разграждане и изчистване от стари и болни клетки. Смята се, че по този начин организмът бива стимулиран да произвежда нови клетки и се забавя процесът на стареене.
Рапамицин
Още един медикамент, чието създаване е било с друга цел – използва се след трансплантиране на органи и за лечение на белодробни заболявания.
От гледна точка на стареенето – рапамицин действа на клетъчно ниво забавяйки процеса. И макар че ефектът му е доказан при организми като мухи, ракообразни и мишки, при човека нещата са доста по-сложни. Учените го смятат за неизследвана територия. Досега май никой не е открил правилния начин за приложение и все още се експериментира.
Хормонална терапия
Още един изключително популярен метод като антиейджинг техника. Най-често се прилага тестоероновата терапия. В основата ѝ стои убеждението, че с напредване на възрастта организмът спира да произвежда нужните количества хормони. Това важи с особоена сила при мъжете и спадането на нивата на тестостерон. Затова той се „доставя“ от външен източник като например таблетки, инжекции и т.н.
Идеята е, че така се въздейства на различни функции на човешкия организъм. Например – увеличено либидо при мъжете, благоприятно въздействие върху мускулите и др.
Пептиди
Пептидите са съставени от аминокиселини. През последните години са популярни в средите на спортисти, културисти и т.н. Смята се, че влияят положително върху процеса на възстановяване на телесна тъкан.
Приема се, че са ефективни при терапия срещу бръчки и при регенарация на кожата.