S&P 500 и Nasdaq записаха най-големите си еднодневни скокове от април
Ралито на фондовия пазар в САЩ се ускори във вторник, след като нови данни показаха, че инфлацията се е охладила повече от очакваното, задвижвайки големи печалби при акциите и държавните облигации.
Потребителските цени остават непроменени през октомври спрямо предходния месец и се повишават с 3,2% спрямо година по-рано, по-малко от прогнозите на икономисти, анкетирани от The Wall Street Journal. Данните карат инвеститорите да смятат, че Федералният резерв вероятно е приключил с повишаването на лихвите и че предстои меко кацане за икономиката на САЩ.
Надеждите, че лихвите са достигнали своя връх, вече изпратиха основните индекси рязко нагоре след последното заседание на централната банка.
Данните за инфлацията ускориха ралито във вторник и предизвикаха вълна от покупки на пазара на държавни облигации, отбелязали най-голямото си еднодневно рали след колапса на Silicon Valley Bank.
S&P 500 скочи с 1,9%, водейки ръста си през ноември до 7,2%. Технологичният Nasdaq Composite добави 2,4%, повишавайки се този месец до почти 10%. Скок в акциите на Home Depot и Goldman Sachs помогна за напредъка на Dow Jones Industrial Average с 490 пункта, или 1,4% във вторник, и 5,4% за месеца.
S&P 500 и Nasdaq записаха най-големите си еднодневни скокове от април насам.
Печалбите бяха широкообхватни, повишавайки всички 11 сектора в рамките на S&P 500.
Гледайки към данните за американската инфлация, европейските пазари също затвориха с повишение вчерашната търговска сесия, като паневропейският индекс Stoxx 600 се покачи с 1,4%.
Печалбите на пазара на държавни облигации бяха също толкова интензивни, което доведе до спад на доходността на 10-годишните съкровищни облигации до 4,440% - най-голямото ѝ еднодневно понижение от март. Доходността на 2-годишните държавни облигации, които са особено чувствителни към лихвените проценти, падна до 4,813%. Доходността пада, когато цените растат на облигациите растат.
През по-голямата част от годината по-високата възвръщаемост на ултрасигурните активи, каквито са държавните облигации, намалиха привлекателността на по-рисковите залози като акции.
Данните от вторник разсеяха опасенията, че инфлацията ще се повиши и ще накара Фед да увеличи отново лихвените проценти, след като ги задържа стабилни на последното си заседание. Много инвеститори увеличиха залозите си за сваляне на лихвените проценти през следващата година, което стимулира голямото рали.
Акциите на най-големите технологични компании отново отчетоха печалби. Nvidia, една от най-горещите сделки тази година, завърши поредица от печалби от 10 сесии, най-добрата за компанията от 2016 г., като акциите ѝ скочиха с 2,1% във вторник.
SPDR Fund Technology Select Sector, един от най-големите фондове, проследяващи сектора, затвори с рекорд.
Акциите на други компании, които са особено чувствителни към лихвите, също скочиха нагоре. Строителят на жилища PulteGroup се повиши със 7,1%. Акциите на регионалните банки, които бяха ударени от бързото покачване на лихвите по-рано тази година, също се покачиха. Стойността на Goldman Sachs се повиши с 3,6%.
Възстановяването на S&P 500 от края на октомври идва, след като индексът изпадна в корекция (или спад от поне 10% от последния си връх). Ралито накара много трейдъри да се разделят с мечите си залози и да се позиционират за продължаване на печалбите през следващите седмици.
Някои инвеститори казват, че очакват особено поразени части на фондовия пазар, като някои от най-малките акции, да се възстановят. Индексът на малките компании Russell 2000, който се срина тази година, скочи с повече от 5%.
Докладът за индекса на потребителските цени обаче е едва първият в една изпълнена с екшън седмица за инвеститорите. Индексът на производствените цени и данните за търговията на дребно ще бъдат публикувани в днес, което ще даде на инвеститорите още един прочит за инфлацията и здравето на икономиката на САЩ.