Да ограбиш Ватикана: Кардиналът, който можеше да стане папа, очаква присъда
Кардинал Джовани Анджело Бечиу беше изгряваща звезда във висшия клир на Ватикана.
Той имаше качествата, влиянието и силата един ден да стане Глава на Римокатолическата църква.
Днес битката, която води, не е за посредничеството между Бог и католиците, а за самия себе си и свободата, която може да загуби, разказва историята му WSJ.
2020 г., Рим. Кардинал Джовани Анджело Бечиу изминава краткото разстояние от апартамента си във Ватикана до резиденцията на папа Франциск очаквайки да обсъдят работата му по надзора на канонизацията на светците.
20 минути по-късно той излиза от сградата със съвсем различен статут – на обвиняем престъпник.
Ватиканските магистрати твърдят, че е присвоил над 100 000 долара чрез организация с нестопанска цел, ръководена от брат му. Затова по време на разговора им, папа Франциск му казва да подаде оставка от поста си във Ватикана.
Да инвестираш пари от Ватикана в Prada и Louis Vuitton
От лятото на 2021 г. 75-годишният Бечиу е подсъдим за присвояване, злоупотреба със служебно положение и подправяне на свидетели.
Той е първият кардинал, съден в наказателния съд на Ватикана, а прокурорите искат присъда от над 7 години затвор.
Бечиу отрича да е извършил каквото и да било нарушение.
Девет други лица, сред които бивши служители на Ватикана и външни лица, са обвинени в процеса, който се фокусира върху загубите от неуспешна инвестиция в имоти в Лондон.
Обвиненията се отнасят и до предполагаемата кражба на пари, предназначени за освобождаването на отвлечена монахиня, които вместо това са похарчени за почивки в курорти и луксозни стоки от Prada и Louis Vuitton.
Тази седмица се очаква да бъдат произнесени присъди по делото, в което се появиха обвинения във ватиканска вендета, както и тайно записан разговор на Бечиу с папата.
Папа Франциск беше избран, за да реформира управлението на Ватикана и да подобри често оскъдните му финанси след години на скандали. Въпреки това напредъкът в модернизирането на управлението е неравномерен, отбелязва в материала си WSJ.
Случаят с кардинал Бечиу подчертава напрежението, което възниква при опитите за изграждане на модерна държавна администрация в условията на абсолютна централизация на властта. Политическите борби, които понякога стигат до шуробаджанащина, могат да провалят или унищожат кариерата в Римокатолическата църква, която включва над 1 милиард католици по цял свят.
По време на разследването на кардинала, папа Франциск няколко пъти променя законите на Ватикана по начини, които според адвокатите на обвиняемите облагодетелстват прокуратурата и нарушават правото на справедлив процес, включително по-широки правомощия за подслушване на заподозрени.
Кой е кардинал Бечиу
Роден през 1948 г. на остров Сардиния, той израства в град Патада, известен с производството на сгъваемия нож resòlza, с който сардинците работят или се бият от векове.
Като млад свещеник постъпва в Папската църковна академия в Рим - място за обучение на глобалната мрежа от дипломати на Ватикана.
Свети Йоан Павел II назначава Бечиу за нунций или посланик в Ангола и го прави архиепископ. Папа Бенедикт XVI го избира за нунций в Куба, след което през 2011 г. връща Бечиу обратно в Рим, за да служи като заместник по общите въпроси, на практика началник на кабинета на папата.
"Заместникът е, така да се каже, онзи, който няма време за себе си, а трябва да го отдели първо на Светия отец и следователно да бъде готов да приеме всеки негов призив и да благоприятства всяка негова инициатива", обяснява Бечиу през 2018 г.
Докато работи в Държавния секретариат, висш административен орган на Ватикана, Бечиу е вежлив, но сдържан, не обича светските разговори, твърдят хора, които са работили с него.
През 2018 г. Франциск го издига в ранг кардинал и го прави ръководител на ватиканската служба, която наблюдава канонизацията на светци.
"До 18:02 ч. в четвъртък се чувствах като приятел на папата, верен изпълнител на волята му", казва Бечиу ден след като му е поискана оставката. "След това папата каза, че вече няма вяра в мен."
Този разказ за случая се основава на съдебни документи, свидетелски показания и интервюта с хора, запознати със събитията.
Корен на всички злини
Папа Бенедикт шокира Църквата с оставката си през 2013 г. – управление, белязано в последната си година от изтичане на документи, разкриващи некомпетентност и корупция във Ватикана, особено във финансите му.
Колегията на кардиналите, която търсеше наследник, който да извърши мащабни промени, избра аржентинския кардинал Хорхе Марио Берголио - първия папа извън Европа от VIII век насам. По онова време финансовите активи на Светия престол бяха разпределени между няколко институции без централно управление и дори без общи счетоводни стандарти.
Държавният секретариат управляваше финансови активи на стойност около 700 млн. долара, включително инвестициите, които по-късно забъркаха Бечиу и други ватикански служители в скандал.
Според обвинителния акт на кардинала, Ватиканът е инвестирал 200 млн. долара във фонд, управляван от Рафаеле Минчоне, италиански финансист, базиран в Лондон. Най-големият актив на фонда е 45% дял в търговска сграда в престижния лондонски квартал Челси. Минчоне е контролирал останалите 55%.
По същото време Франциск прави австралийския кардинал Джордж Пел свой финансов ръководител и му дава широки правомощия. Пел представя нови финансови насоки за Ватикана. Но по-късно влиза в конфликт със секретариата, който се противопоставя на плановете му за финансов одит от външна счетоводна фирма.
Пел смята, че Бечиу е основният му опонент в секретариата. Други ватикански служители също лобират пред папата срещу промените на Пел. В резултат, папата ограничава правомощията му, а външният одит е отменен – знак за това колко бързо кардиналите могат да изпаднат в немилост пред Франциск. По-късно Пел се завръща в Австралия, за да се изправи пред обвинения в сексуални посегателства над деца. Той е оправдан при обжалването, а тази година приключва земния си път.
Служителите в секретариата все повече осъзнават, че сделката с Минчоне е твърде рискована и сложна.
Според обвинителния акт при наследника на Бечиу ведомството е разменило чрез посредници дела си в инвестиционния фонд на Минчоне плюс 40 млн. паунда, което по онова време се равнява на над 50 млн. долара, за пълна собственост върху сградата в Челси.
Сградата е ипотекирана на стойност 128 млн. паунда.
За да я рефинансира при по-ниска лихва, секретариатът иска заем от Ватиканската банка. Служителите обаче са обезпокоени от липсата на документация за инвестицията и Управителният съвет на банката отнася опасенията си до папата.
Това предизвиква разследване и нахлуване на ватиканската полиция в секретариата.
Ватиканските прокурори обвиняват петима служители, включително Бечиу, и петима външни лица в различни престъпления, включително измама, присвояване, злоупотреба със служебно положение, пране на пари и изнудване.
Ватиканът продава сградата в Челси за около 225 млн. долара миналата година, след като вложи в нея над 400 млн. долара.
Минчоне е обвинен в измама, пране на пари и присвояване. Той отрича да е извършил каквото и да било нарушение. В интервю миналия месец обвинява за загубата неочаквания спад в стойността на имотите в Лондон след Брекзит. Предполага, че Ватиканът е щял да реализира печалба, ако е държал имота и е извършил планираното преустройство в апартаменти.
Оттогава секретариатът е лишен от финансовите си активи, които сега се управляват от Ватиканската банка.
Таен запис
Бечиу запазва титлата си, но губи най-важното си право като кардинал - да участва в конклава за избор на бъдещ папа, както и възможността самият той да бъде избран.
Преди Великден 2021 г., когато се очаква прокурорите да повдигнат обвинения по случая, папа Франциск се появява в апартамента на Бечиу, за да отслужи с него литургия. Мнозина във Ватикана разчитат жеста като помирителен. Има и друго тълкуване. Литургията се състои на Велики четвъртък вечерта, когато Франциск обичайно посещава затворници.
Седмица преди началото на процеса през юли същата година Бечиу пише на папата с молба да потвърди писмено, че е разрешил и дори насърчил стъпките му по отношение на имота в Челси. Франциск отвръща и отказва, като заявява, че намира молбата на Бечиу за изненадваща. Той казва, че придобиването на недвижими имоти в Лондон винаги го е озадачавало.
Бечиу се обажда на Франсис три дни преди съдебния процес и тайно записва разговора им. Той се опитва да накара папата да признае, че е разрешил парите за операцията по освобождаването на монахинята. "Не мога да ви призова в съда като свидетел. Никога не бих се осмелил. Но трябва да има изявление от вас", казва Бечиу по време на шестминутния запис, който е изтекъл и публикуван миналата година.
Франциск отговоря, че не помни подробности. Той помоли Бечиу да напише в писмен вид това, което иска да потвърди. Според Бечиу, Франциск е съветван от човек, който е неблагосклонен. Папата го успокоява с думите: "Не, разбирам ви".
Същия ден Бечиу изпраща на папата две декларации, които да подпише, посочвайки, че папата го е упълномощил да се опита да продаде имота в Челси и да похарчи парите за освобождаването на монахинята.
Папата отново отказва. "Очевидно и изненадващо, не сте ме разбрали правилно", пише той в отговор.
По-късно през лятото Франциск е по-окуражителен в интервю за испанското католическо радио. "От цялото си сърце искам той да бъде невинен", казва той.
Дамата на кардинала
Прокурорите обвиняват Бечиу в небрежност по отношение на инвестиционните решения в Лондон.
"Няма поведение, което да се приписва на кардинала и в което да може да се разпознае лична икономическа изгода", заявяват адвокатите му, позовавайки се на всички аспекти на случая.
Магистратите обаче го обвиняват и в други сделки.
Според тях, Бечиу е изпратил около 135 000 щатски долара от Ватикана в родната си епархия в Сардиния и част от парите са облагодетелствали семейството му. Бечиу отрича да е извършил нарушение и твърди, че парите са отишли за благотворителни организации, подпомагащи възрастни хора и безработни.
Прокурорите повдигат обвинения на Бечиу и за връзката му със Сесилия Мароня. Тя се запознава с него през 2016 г. и предлага услугите си на секретариата като експерт по въпросите на разузнаването.
Секретариатът изпраща на Мароня 575 000 евро, за да помогне за освобождаването на колумбийска монахиня, отвлечена от ислямистки бойци в Мали. Наследникът на Бечиу в секретариата свидетелства, че Франциск е разрешил плащането. В показанията си Бечиу заявява, че папата му е дал разрешение да похарчи до 1 млн. евро за освобождаването на монахинята.
Прокурорите обвиняват Мароня в присвояване, като твърдят, че е похарчила голяма част от парите за маркови луксозни стоки и скъпи почивки в Испания и Италия. Адвокатът на Мароня отрича тя да е изразходвала средства на Ватикана не по предназначение.
Мароня посещава няколко пъти резиденцията на Бечиу във Ватикана, като публикува снимки, направени вътре, с надписи като "чувствам се като у дома си" и "моят рай". Италианските медии раздухват истории за кардинала и неговата дама. Адвокатите на Бечиу възразяват, когато обвинението предполога, че между тях е имало сексуална връзка, което и двамата отричат.
Бечиу свидетелства, че Мароня е прекарал една нощ в апартамента му, който се намира в сградата, в която се помещава доктриналната служба на Ватикана, известна някога като Инквизицията. "Тя остана да си говорим до късно", казва той и допълва, че е спала в покоите на монахините, а после са се срещнали на закуска.
Двама служители на ватиканската полиция свидетелстват, че в края на 2020 г. са казали на Бечиу, че разполагат с доказателства, че Мароня е изразходвала не по предназначение част от парите, които е трябвало да бъдат използвани за освобождаването на монахинята.
Бечиу се навежда с глава в ръцете си, свидетелства командирът на ватиканските жандармеристи. Той си спомня, че Бечиу казва: "Ако този въпрос излезе наяве, това ще нанесе сериозни щети на мен и на семейството ми". Бечиу ги моли да запазят това в тайна и казва, че сам ще върне средствата, свидетелства другият полицейски служител.
В съда Бечиу заявява, че се е опитал да запази въпроса в тайна, защото усилията за освобождаване на монахинята "бяха операция, за която знаехме само Светият отец и аз". В показанията си кардиналът заявява, че той и папата са искали да запазят операцията в тайна, за да не насърчават нови отвличания.
Сестра Глория Сесилия Нарваес е освободена в Мали на 9 октомври 2021 г., след като е държана в плен близо пет години. На следващия ден тя се среща с папа Франциск във Ватикана.
"Несъмнено това беше едно от най-духовно преобразяващите преживявания в живота ми", казва тя тази година в интервю за своето пленничество. "Поглеждайки назад, макар да звучи парадоксално, това може би беше една от най-големите благословии, които Бог ми е дал.", признава монахинята.