Акциите на SenseTime се сриват, след смъртта на нейния основател
Акциите на китайската компания за изкуствен интелект SenseTime спаднаха с 18,25% днес, достигайки рекордно ниско ниво след новината за смъртта на нейния основател.
Листваните в Хонконг акции на SenseTime паднаха до 1,03 хонконгски долара (0,13 USD), което е най-ниското ниво в историята на компанията по данни на LSEG.
Акциите ѝ са се понижили с около 50% от началото на годината.
Основателят на SenseTime и учен в областта на изкуствения интелект Танг Сяо'у почина в петък на 55-годишна възраст, съобщава Business Insider. Причината за смъртта му не е разкрита.
"С много тежко сърце съобщаваме тъжната новина, че нашият любим основател ни напусна завинаги в 23:45 ч. на 15 декември 2023 г.", заяви SenseTime в публикация в WeChat.
Компанията разработва софтуерни платформи и технологии за изкуствен интелект, включително генериране на съдържание с помощта на разпознаване на лица.
През 2019 г. обаче тя беше включена в черния търговски списък на САЩ, което ограничава американските компании да правят бизнес с нея. Правителството на САЩ твърдят, че SenseTime е свързана с нарушения на човешките права в китайския регион Синдзян, отбелязва CNN.
Смъртта на Танг идва само няколко седмици, след като Grizzly Research обвини китайската компания в изкуствено завишаване на приходите си, като обяви, че SenseTime е участвала в "много съмнителни схеми за заобикаляне на действителните си печалби".
Танг Сяо'у основава SenseTime през 2014 г., а през 2021 г. дружеството е регистрирано на Хонконгската фондова борса. Според компанията той е заемал и длъжностите директор на лабораторията Pujiang, директор на Shanghai AI Lab и професор в Китайския университет в Хонконг.
В изявлението си от събота SenseTime описа основателя си като "изключителен представител в областта на изкуствения интелект в Китай" и го определи като "знаещ, прагматичен и иновативен".
Към момента на смъртта му нетното състояние на Танг възлиза на 1,1 млрд. долара и се състои изцяло от стойността на акциите му в SenseTime, според Forbes.